Premiery

 

Premiery na Pyrkonie:

Premiery filmowe:

Premiery literackie:

Premiery komiksowe

 


 Premiery filmowe

Bal utracony 

reż. Amadeusz Andrzejewski 

Wyemancypowana podróżniczka i oderwany od rzeczywistości poeta u ekscentrycznej hrabiny na XIX-wiecznym przyjęciu, którego jako jedyni nie zapomną... Zapraszamy na konwentową premierę pierwszego polskiego fabularnego filmu steampunkowego. Po filmie spotkanie z twórcami i opowieści o tym skąd wziąć XIX-wieczny pałac, jak się renderuje statki powietrzne oraz dlaczego 16 godzin zdjęć w kostiumach zawierających gorsety to zły pomysł.


 Real Life Raid

reż. Marek "Shr3ku" Walczyk

Medialny crossover i fanowska incepcja? „Real life Raid” to serial internetowy realizowany przez blisko setkę ludzi z całej Polski, w umiejętny i zaskakujący sposób splatający ze sobą popkulturowe uniwersa, zarówno filmowe, jak i książkowe czy growe. Wspólny świat dla fanów Warcrafta i Fallouta? Leauge of Legends ramię w ramię z cyberpunkowym Deus ex? To wszystko w premierowych odcinkach! Zapraszamy! Po projekcji spotkanie z twórcami.


 Premiery literackie

Tad Williams "Brudne ulice Nieba"

Dom Wydawniczy REBIS 

Spotkanie z autorem – sobota 11.00 – Scena (bud. 8) Autografy (bud. 7) – sobota 16.00 

Bobby Dolar to anioł, nie człowiek. Dosłownie. O grzechu wie jednak dużo − i to nie tylko z racji zawodu adwokata dusz zawieszonych między Niebem a Piekłem. Bobby zmaga się z paroma własnymi grzechami głównymi − pychą, gniewem, a nawet pożądaniem. Nie za wszystkie jednak sam ponosi winę. Nikomu nie może ufać − ani swoim niebiańskim przełożonym, ani kolegom aniołom na Ziemi… zwłaszcza jednemu smarkaczowi, którego Niebo wrzuciło w ich szeregi jako praktykanta i który zadaje zdecydowanie za dużo pytań. A już na pewno nie darzy zaufaniem pięknej do bólu hrabiny Zimnorękiej, tajemniczej demonicy, choć ona jedna zdaje się mówić mu prawdę. Kiedy ku zaskoczeniu i Nieba, i Piekła dusze nowo zmarłych ludzi zaczynają znikać bez śladu, sprawy Bobby’ego D. błyskawicznie przybierają bardzo zły obrót − taki na miarę końca świata i Apokalipsy. Znalazłszy się jak w potrzasku między furią mocy piekielnych, niebezpieczną strategią jego własnej strony i potwornym nieumarłym mścicielem, który niczego nie pragnie goręcej niż urwać mu głowę i wyssać zeń duszę, Bobby będzie potrzebował pomocy wszystkich przyjaciół: w Niebie i na Ziemi, i wszędzie, gdzie tylko uda mu się ich znaleźć.


 

Olga Gromyko "Wierni wrogowie"

Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Spotkanie z autorką - niedziela 10.00 - Scena (bud. 8), Autografy (bud. 7) - sobota 12.30, Literacka I (bud. 14) - Panel Pisarze i Internet - sobota 20.30

"Wierni wrogowie" ponownie przeniosą czytelnika do świata Belorii, ale na wiele lat przed narodzinami Wolhy, pomiędzy wilkołaki, trolle, driady, elfy i smoki, w czasy heroicznych czynów, które dawno już przeszły do legend. Nie zawsze jest tak, że ucieszą cię kłopoty wroga. A ucieczka przed problemami hen na kraniec ludzkich ziem bynajmniej nie gwarantuje świętego spokoju. Ba, obrażanie się na cały świat nie oznacza, że masz stać z boku i patrzeć, jak ktoś usiłuje go podbić tudzież godzić się na plany dotyczące bezpośrednio twojej cennej skóry.

Zdarza się, że grupa przypadkowych osób wbrew woli wciągnięta w wydarzenia, o których nie wiedzą prawie nic może zdziałać więcej niż cały konwent arcymagów, który w praktyce wcale nie jest aż tak wszechmocny i wszystkowiedzący. A może nawet występuje w nie do końca słusznej sprawie...


 

Lauren Beukes "Lśniące dziewczyny"

Dom Wydawniczy REBIS 

Spotkanie z autorką – Sobota 17.30 – Aula 2 (bud. 14) Autografy (bud. 8) – sobota 18.30 

Jest zabójcą doskonałym. Niepowstrzymanym. Niewykrywalnym. CHICAGO 1931 Harper Curtis, bezrobotny włóczęga i bardzo brutalny człowiek, przypadkiem znajduje dom, który kryje w sobie tajemnicę – jest portalem do innych momentów w czasie. Dzięki niemu Harper może przez dziesięciolecia śledzić losy swoich starannie wybranych „lśniących dziewczyn” – i je zabijać. „To nie jest moja wina. To twoja wina. Nie powinnaś lśnić. Nie powinnaś mnie zmuszać, żebym to robił”. CHICAGO 1992 Powiadają, że co cię nie zabije, to cię wzmocni. Nikt nie wie o tym lepiej niż Kirby Mazrachi, której życie legło w gruzach, gdy ktoś próbował ją zamordować. Kirby postanawia odnaleźć napastnika. Wsparcie znajduje w Danie, byłym reporterze zajmującym się sprawami kryminalnymi, który kiedyś opisywał jej przypadek, a teraz być może się w niej zakochał. W trakcie swojego śledztwa Kirby odnajduje inne dziewczyny – te, które nie przeżyły. Dowody są nieprawdopodobne. Ale dla niej, która nie powinna żyć, to, że coś jest nieprawdopodobne, wcale jeszcze nie oznacza, że się nie zdarzyło.


 

Aneta Jadowska "Wszystko zostaje w rodzinie"

Fabryka Słów 

Spotkanie z autorką – sobota 18.30 - Literacka 2 (bud. 14) Autografy (bud. 8) – sobota 10.00 

Rozlew krwi w rytmie Bad moon rising Dora Wilk udowadnia, że męska skleroza jest początkiem wszelkich kłopotów. I tak – wampiry zapominają, że słońce im szkodzi; wilki zapominają, kto jest ich Alfą; Gajusz zapomina o dobrym wychowaniu; Miron zapomina o tym, co ważne; Baal zapomina, że nie może wpadać bez zaproszenia i robić jej śniadania; a nowy koleś zapomina, gdzie jest jego miejsce w szeregu. Wiedźma Dora, z właściwym sobie wdziękiem, musi posprzątać cały ten bajzel, zanim ktoś przeprowadzi naprawdę morderczy test białej rękawiczki. A że od mopa woli glocka i miecz... nie obejdzie się bez przelania krwi, ale wszystko zostaje w rodzinie.


 

Kevin Hearne "Kronika Wykrakanej Śmierci"

Kroniki Żelaznego Druida 6 

Dom Wydawniczy REBIS 

Szósta księga cyklu KRONIKI ŻELAZNEGO DRUIDA – serii o Atticusie O’Sullivanie, ostatnim druidzie i najśmieszniejszym, najbardziej zwariowanym i najbardziej zapadającym w pamięć bohaterze urban fantasy od czasów Harry’ego Dresdena! Jak na dwutysiącletniego druida Atticus O’Sullivan całkiem szybko biega. I dobrze się składa, bo musi uciekać przed dwiema boginiami łowów – Artemidą i Dianą, wspomaganymi przez Olimpijczyków. Umykając przed ich ostrzałem, Atticus, Granuaile i wilczarz Oberon pędzą jak szaleni od Rumunii przez Polskę po Francję, by prosić o pomoc przyjaciela Tuatha Dé Danann. Cały ten radosny maraton panteonów psuje nordycki bóg Loki. Wystarczy przecież, że zabije w końcu tego uprzykrzonego druida, a będzie mógł rozpętać wreszcie swoją małą apokalipsę – Ragnarök…. Kevin Hearne urodził się w Arizonie. Uczy angielskiego, a kiedy nie sprawdza stosów prac domowych i nie pisze powieści, hoduje bazylię i maluje pejzaże z córką. Ponadto lubi robić piesze wycieczki, czytać komiksy i mieszkać sobie z rodziną w tycim, acz przytulnym domku…


 

Rafał Dębski "Światło cieni" 

Dom Wydawniczy REBIS 

Spotkanie z wydawnictwem – sobota 13.30 – Literacka 2 (bud. 14) Autografy (bud. 8) – sobota 12.00 

Pierwsza powieść z nowej serii polskiej fantastyki: HORYZONTY ZDARZEŃ. Na planecie w odległym kosmosie przebywa ekspedycja naukowa. Jest to kolejny ze światów przeznaczony do badania, zarówno pod względem zasobów naturalnych, jak i możliwości zasiedlenia. Planeta znakomicie nadaje się do kolonizacji. Teoretycznie. Bo w praktyce ludzie natykają się na zjawiska, które wydają im się groźne, a nawet nadprzyrodzone – świat okazują się zasiedlać istoty, które kojarzą się z duchami. Cienie. Pojawiają się, znikają, niepokoją badaczy. Ludzi zaczynają dręczyć koszmary, przychodzą złe wspomnienia. Dochodzi wreszcie do swoistej inwazji duchów na bazę przybyłych, przypominającej oblężenie. Dowódca wyprawy postanawia skrócić misję, wracać na jednostkę macierzystą i z wynikami badań wyruszyć z powrotem do Układu Słonecznego. I to jest wstęp do właściwej części powieści. Podczas podróży okazuje się, że także na statku zaczynają się dziać rzeczy niepokojące...


 Paweł Majka "Pokój światów"

Wydawnictwo Genius Creations 

piątek 20.30 – sala Literacka 2 (bud. 14) Ziemia po Kresie 

I wojna światowa była tragedią, ale nie skończyła się tak, jak mówią podręczniki do historii. Na Ziemi wylądowali Marsjanie. Inwazja została odparta, a uwięziony na powierzchni planety najeźdźca zasymilowany, ale odtąd nic już nie było takie samo. Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga. Czego poszukuje zorganizowana przez Nowakowskiego – bogatego krakowskiego Marsjanina – ekspedycja na wschód? Trwają lata Pokoju, ale wyprawa sterowcem nad Kresami Rzeczypospolitej nigdy nie należała do bezpiecznych… Czy barwna zbieranina indywidualności – opętany przez nienawiść Mirosław Kutrzeba, stworzony w laboratorium ślepy bóg Szuler Losu, uzależniony od czarciego mleka były inspektor kolejowy Grabiński, cyganka Sara, olbrzym Burzymur i naiwny Jasiek – wie, na co się porwała? Zamieszkująca ciało Kutrzeby zmora dopilnuje, żeby nie zapomniano o zemście. Brawurowa powieść Pawła Majki to fantastyka przygodowa na najwyższym poziomie, która zachwyca dynamiką wydarzeń, spójnością opisywanego świata i rozmiarem kreacji. Od czasów H.G. Wellsa wojna światów nie została nakreślona z takim rozmachem!


 

 Michał Protasiuk "Ad infinitum"

Powergraph 

Spotkanie z wydawnictwem – sobota 17.30 – Literacka 2 (bud. 14) Autografy (bud. 8) – sobota 16.00 

Ad infinitum Michała Protasiuka czerpie zarówno z literackiej tradycji powieści szpiegowskich Johna Le Carre’a, jak i z thrillerów Dana Browna. Tylko tym razem zagadka, która zafascynowała bohaterów, związana jest nie z historią, lecz z fizyką cząstek, budową świata i kabałą.

 


 

Wit Szostak "Sto dni bez słońca"

Powergraph 

Spotkanie z wydawnictwem – sobota 17.30 – Literacka 2 (bud. 14) Spotkanie z autorem – sobota 20.30 – Literacka 2 (bud. 14) Autografy (bud. 8) – sobota 13.00 

Lesław Srebroń trafia na na Finnegany, by spędzić semestr jako wykładowca na tamtejszej uczelni. Skryte za horyzontem wyspy nie pojawiają się nawet na mapach, ale dla tak ambitnego badacza to tylko kolejna inspiracja. Nie ma wątpliwości, że uda mu się wcielić w życie projekt ocalenia cywilizacji Zachodu. Nie może być inaczej, skoro za przewodnika ma prozę wielkiego polskiego fantasty, Filipa Włócznika.

 

 


 Marta Magdalena Lasik "Powidoki"

Wydawnictwo Craiis 

"Powidoki" to preapokaliptyczny zbiór opowiadań, dzięki któremu udamy się w intrygującą podróż po rysach kruchej ludzkiej psychiki oraz cieniach współczesnego świata, niechybnie chylącego się ku upadkowi. Motorem wydarzeń jest kryjąca się wśród nas ciemność – czy to w sercach ludzi, czy też w niewyjaśnionych wydarzeniach z przeszłości. Porzucenie linearnego pojmowania czasu staje się naszą szansą na poznanie nie jednej, a wszystkich potencjalnych możliwości zbliżającego końca. Tu nie katastrofa jest sednem, a zachowanie ludzi w sytuacjach granicznych, doprowadzonych na skraj psychicznej wytrzymałości. Dowiemy się, że apokalipsa bywa codziennym, niekiedy powtarzalnym oraz nieuchronnym elementem życia. Kwestionując istnienie, patrząc na koniec wielu małych światów z osobistej perspektywy, możemy zagłębić się w osobiste dramaty rozbitych jednostek, wraków, powidoków... ludzi zamkniętych we własnych głowach, samotnych, opętanych obsesjami.


 Premiery komiksowe

Girls und Panzer #1 

Yatta 

Fabuła „Girls und Panzer” skupia się na młodej dziewczynie, Miho Nishizumi, która uczęszcza do liceum ?arai. Wybrała tę szkołę, ponieważ nie uprawia się tam specyficznej (a szczerze znienawidzonej przez Miho) dyscypliny sportowej dla dziewcząt, zwanej sensha-d? - "droga czołgu". Nastoletnie dziewczyny zasiadają za sterami czołgów i uczą się ich obsługi, by potem wziąć udział w profesjonalnych rozgrywkach sportowych i, oczywiście, je wygrać. ?arai jednak, ku przerażeniu bohaterki, wraca do czołgowej tradycji. Jak potoczą się dalsze losy Miho i jej przyjaciółek? Tego dowiecie się już wkrótce!


 

Axis Powers Hetalia #6 

Yatta 

Komiks opiera się na przedstawionej w humorystyczny sposób historii świata. Znane z nudnych podręczników wydarzenia rozgrywają się między personifikacjami poszczególnych państw. W tym tomie: Sealandia pragnie znaleźć nowych przyjaciół. Seszele przyjmują gości, Rosja bawi się w dobrą wróżkę, Niemcy i Prusy wyjawiają kulisy powstania Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Węgry zdradzają sekret produkcji tokaja, zaś Państwa skandynawskie urządzają Tajną Naradę.


 

Spice and Wolf #5 

Yatta 

Horo i Lawrence docierają do Liubinhaiden, gdzie planują sprzedać wykupione od kompanii Ratpearon zbroje. Niestety, odkrywają, że wiezione przez nich pancerze drastycznie straciły na wartości, a przebiegły właściciel kompani Ratpearon oddał wszystkie swoje wierzytelności spółce Remerio. Oznacza to, że Lawrence ma tylko dwa dni, aby spłacić dług opiewający na olbrzymią kwotę prawie czterdziestu ośmiu złotych monet Liumione. Gdy już zamierza się poddać, Horo podsuwa mu pewien pomysł.


 

Blue Heaven #1

J.P.Fantastica

Tsutomu Takahashi

Komiks opowiada o wydarzeniach na ogromnym liniowcu "Blue Heaven", który w trakcie rejsu napotyka na zniszczony statek i zabiera na pokład dwóch nieprzytomnych rozbitków. Podczas przeszukiwania wraku okazuje się, że doszło na nim do makabrycznych zdarzeń... W tym czasie na "Blue Heaven" budzi się jeden z rozbitków... Niebawem pasażerowie liniowca przekonają się, komu naprawdę ocalili życie...