O Pyrkonie

 

Pyrkon, choć nazwa może wydawać się myląca, wcale nie jest zlotem miłośników ziemniaków, lecz znaczącym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwalem fantastyki i kultury popularnej. Odbywa się co roku w marcu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Festiwal przeszedł długą drogę od Dnia z Fantastyką, poprzez konwent organizowany w życzliwej szkole na poznańskim Dębcu. Dzisiaj stał się festiwalem, co oznacza, że rozszerza swoją tematykę, łącząc cechy znanych z przeszłości konwentów i współczesnych imprez kulturalnych.

Pyrkon jest imprezą organizowaną przez fanów dla fanów, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono ludzi zainteresowanych szeroko pojętą fantastyką. W związku z rosnącą liczbą uczestników po edycji 2010, podjęto decyzję o przeprowadzce na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wtedy na festiwal przybyło 3 tysiące osób, w 2012 roku było ich już 6 tysięcy, a w 2013 roku aż 12300!

Co sprawia, że Pyrkon to wyjątkowa impreza? Może:

– ponad 800 godzin atrakcyjnego i zróżnicowanego programu,
– profesjonalna przestrzeń targowa i ciekawi wystawcy, których nie spotkasz nigdzie indziej,
– liczni goście z zagranicy oraz polscy twórcy (dotychczas odwiedzili nas: Ian McDonald, Graham Masterton, John Wick, Grzegorz Rosiński, Adrian Tchaikovsky, Jarosław Grzędowicz, Jacek Dukaj i dziesiątki innych),
– olbrzymi gamesroom, ocean gier,
– fantastyczne LARP-y,
– porywające sesje RPG,
– wystawy, pokazy i koncerty,

Strażniczka Pyrkonu
Na pewno! Jednak przede wszystkim Pyrkon to wydarzenie, podczas którego można spotkać podobnych sobie ludzi z całej Polski, wymienić się doświadczeniami i zawiązać nowe, owocne znajomości. Ponad 12 tysięcy osób o zbliżonych zainteresowaniach i pasjach w jednym miejscu to największy sukces Klubu Fantastyki "Druga Era" i jednocześnie dla niego najwspanialsza nagroda.

Naszą imprezę doceniają także uczestnicy. W plebiscycie Katedry na „Najlepszy konwent lub inną fantastyczną imprezę masową” Pyrkon od 2010 roku zajmuje I miejsce.

Organizując Pyrkon, chcemy nie tylko zaprosić Was do aktywnego udziału w życiu kulturalnym polskich fanów fantastyki, ale przede wszystkim zaprezentować niezliczone możliwości, jakie ona zapewnia. Naszym celem jest ukazanie, że fantastyka to godna zainteresowania dziedzina kultury, która obecna jest wszędzie – od literatury, poprzez film i gry.

Pozostaje nam zapewnić, iż dokładamy wszelkich starań, aby Pyrkon 2014 był jeszcze lepszym, bogatszym w atrakcje i satysfakcjonującym spotkaniem z fantastyką. Przybywajcie, przekonacie się sami, czy nam się udało!

Dragonetka

Powiedzieli o nas: 

Uczestnicy o Pyrkonie

"Jestem zachwycona, nigdy nie byłam na imprezie tego kalibru i oby ich było jak najwięcej! Dziękuję Wam bardzo za to wszystko co zrobiliście, by to wydarzenie się odbyło i było tak udane!"

"Do zobaczenia w przyszłym roku! Jedyne czego mi brakuje, to żebyście wynaleźli maszynę czasu i na koniec umożliwili każdemu uczesntikowi przeniesienie się do marca kolejnego roku, bo rok czekać to dłuuugo. Ale niech Wam będzie ;D Wspaniały Pyrkon, wspaniale spędzone 3 dni."

"Najbardziej fantsyczny weekend w roku!!!! Szkoda że tak długo do następnego."

"W imieniu moim i mojej rodziny, z którą byłem na konwencie DZIĘKUJEMY za tak niepowtarzalną, miłą i na wysokim poziomie logistyczno-fantastyczną imprezę. Naprawdę możecie być z siebie dumni, zwlaszcza, ze wywołaliście niesamowicie pozytywne i pełne zauroczenia wrażenie na mojej żonie, ktora na co dzień ... nie czuje "tych klimatów".

"Pierwszy raz byłem na Pyrkonie, ale już wiem, że stanie się to moją coroczną tradycją, było genialnie! Dzięki!"

Graham Masterton
"I am having an amazing time. The Pyrkon Festival is like no fantasy convention I have ever seen before. On the last day they counted 12,000 attendees."

John Wick

Miroslav Žamboch

gamefaction.pl
"To ciekawe wydarzenia, ludzi oraz rzeczy można się było potknąć i przewrócić, więc nie mogąc obejrzeć wszystkiego i tak miało się możliwość doświadczenia festiwalowej magii liczonej w kilogramach. Oto właśnie dlaczego Pyrkon rządzi – tam się ciągle, nieustannie coś dzieje!"

chip.pl
"Pyrkon i poznani na nim ludzie naładowali nam akumulatory na cały rok i utwierdzili w przekonaniu, że fajnie jest mieć jakąś nieszablonową pasję."

gameplay.pl
"Miałem okazję być już na sześciu edycjach tej imprezy i przyznam wprost, że z roku na roku jest coraz lepiej, zaś w tym roku było niesamowicie."

fot. Marcin Pflanz