Goście

Co roku na Pyrkonie możecie spotkać się z licznymi gośćmi prezentującymi odmienne sposoby czerpania z fantastyki - literatura, komiks, film, gry komputerowe i wiele innych. Nasi goście przybywają zarówno z Polski jak i zza granicy, aby uczestniczyć w spotkaniach autorskich, prelekcjach czy panelach dyskusyjnych.

Poniżej znajdziecie listę gości, którzy potwierdzili swoją obecność - dziękujęmy wszystkim, którzy swoimi sugestiami na PyrForum pomogli nam w skompletowaniu tego zacnego grona.

Goście zagraniczni:

Goście bloku literackiego:

Goście bloku komiksowego:

Goście bloku gier elektronicznych:

Goście bloku naukowego:

Goście bloku filmowego:

Goście bloku RPG:

Goście bloku manga i anime:

Tad Williams

Z archiwum autora

TadWilliams

Pisarz urodzony w 1957 roku w Kalifornii. Debiutował w 1985 roku powieścią Pieśń Łowcy. Sławę przyniósł mu cykl Pamięć, smutek, cierń, który zainspirował Georga R.R. Martina do rozpoczęcia prac nad Pieśnią lodu i ognia. Ponadto jest znany jako autor książek: Dziecko z Miasta Przyszłości, Czas Kalibana, Wojna kwiatów, oraz cykli: Inny świat, Marchia cienia. Oprócz powieści pisze opowiadania, eseje i scenariusze komiksowe dla DC Comics. Na podstawie jego prozy stworzono grę MMO „Otherland”. W 2007 roku był gościem Polconu w Warszawie. Mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci w San Francisco.

Punkty programu:


Sandy Petersen

Z archiwum autora

Sandy Petersen

Postać nietuzinkowa, której znaczenia i zasług dla branży gier nie sposób przecenić. Znany jest przede wszystkim jako twórca legendarnego systemu RPG Zew Cthulhu oraz współtwórca szalenie popularnego za oceanem Runequesta. W latach 90-tych miał też swój udział w powstawaniu takich gier komputerowych jak Cywilizacja, Doom, Quake czy seria Age of Empires. Z branżą gier komputerowych jest związany do dziś jako dyrektor kreatywny w Barking Lizards oraz wykładowca teorii tworzenia gier na Southern Methodist University w Dallas. Jego najnowszym dziełem jest gra planszowa Cthulhu Wars ufundowana w ubiegłym roku poprzez serwis Kickstarter. Sandy był też producentem świetnie przyjętego filmu Szepczący w Ciemności będącego ekranizacją jednego z opowiadań H.P. Lovecrafta. Jest również laureatem wielu nagród; w 1990 roku został wpisany do hali sławy twórców gier, a  w ubiegłym roku na festiwalu filmowym H.P. Lovecrafta otrzymał nagrodę „Howie” za całokształt dokonań.

Punkty programu:


Cameron Stewart

fot. Wojciech Nelec

Cameron Stewart

Kanadyjski artysta komiksowy. Jego najbardziej znane prace pochodzą ze współpracy z Edem Brubakerem nad serią Catwoman od DC Comics oraz Grantem Morrisonem (m. in. seria Batman and Robin, Seaguy). Został również nagrodzony nagrodą Eisnera za swój komiks internetowy Sin Titulo, który niedawno został wydany przez wydawnictwo Dark Horse i obecnie jest promowany przez autora na konwentach. Wykonał również rysunki do komiksu Jasona Aarona The Other Side, którego akcja toczy się w Wietnamie, do którego też artysta udał się w celach inspiracyjnych.

Punkty programu:


Olga Gromyko

Z archiwum autora

Olga Gromyko

Urodziła się w 1978 roku w Winnicy (obecne terytorium Ukrainy). Z wykształcenia jest biologiem i przez kilka lat pracowała w Instytucie Naukowo-Badawczym epidemiologii i mikrobiologii. Debiutowała powieścią Zawód: wiedźma (2003), której główną bohaterką jest Wolha Redna. Pozostałe powieści z cyklu to Wiedźma opiekunka (2003) i Wiedźma naczelna (2004). Pisarka jest członkiem Związku Pisarzy Białorusi. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, w tym medal Nikołaja Gogola za rozwój literatury fantastycznej (2009). Obecnie mieszka w Mińsku. Gościem Pyrkonu 2014 będzie również tłumaczka Olgi Gromyko na język polski Marina Makarevskaya.

Punkty programu:


Charles Stross

Z archiwum autora

Charles Stross

Urodził się w 1964 roku w Leeds. Pierwsze opowiadanie – The Boys – opublikował w 1987 roku w magazynie „Interzone”, pierwszą powieść –Singularity Sky – w 2003 roku. W swojej karierze był sześciokrotnie nominowany do Nagrody Hugo, natomiast zdobył ją za The Concrete Jungle (2005) i Palimpsest (2010). Oprócz tego jest laureatem Nagrody Locusa za Accelerando (2006) i Missile Gap (2007), oraz nominowanym do wielu innych nagród literackich. Jego książki są przetłumaczone na ponad 12 języków. Z wykształcenia jest informatykiem i farmaceutą. Zanim na dobre oddał się pisaniu książek tworzył felietony o Linuxie do magazynu komputerowego „Computer Shopper” i artykuły na temat Dungeon & Dragons do „White Dwarf”.

Punkty programu:


Lauren Beukes

Z archiwum autora

Lauren Beukes

Pochodząca z Republiki Południowej Afryki publicystka, scenarzystka telewizyjna i komiksowa, a także pisarka. Jako twórczyni fantastyki dała o sobie znać publikując cyberpunkową powieść Moxyland (2008). Międzynarodową sławę przyniosła jej powieść Zoo City (2010), za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Artura C. Clarka (2011) i Kitschies Red Tentacle za najlepszą powieść, a także nominacje do World Fantasy Award i BSFA Award. Wydane w 2013 roku powieść The Shining Girls kandyduje do list najlepszych powieści SF i na jej motywach powstanie serial telewizyjny. Pisarka obecnie mieszka w Kapsztadzie z mężem i córką.

Punkty programu:


Umberto Pignatelli

Umberto Pignatelli

Włoski twórca gier fabularnych, do tego Mistrz Gry, Gracz, publicysta i sportowiec. Zaczął grać w 1984, dzięki niecnemu wujkowi i podręcznikom “Lone Wolf”. Pierwszy profesjonalny scenariusz napisał w wieku 16 lat i opublikował w magazynie KAOS, włoskim czasopiśmie o grach. Lata później ukończył studia Komunikacji Społecznej z licencjatem nt. gier fabularnych jako tekstów teatralnych. Umberto ma w dorobku prace dla wydawnictw takich jak nasz rodzimy GRAmel, Pinnacle Entertainment Group, Adamant Entertainment, Ganesha Games, Triple Aces Games oraz… Fajne RPG! Jego najbardziej znaną produkcją są przyjęte gorąco, zarówno przez fanów, jak i krytyków, Bestie i Barbarzyńcy, topowy setting magii i miecza do Savage Worlds. W ostatnim czasie Umberto stworzył Adventurers!. Gra odwołuje się do idei oldschoolowego zwiedzania lochów, polowania na skarby i poszukiwania przygód. Umberto, kiedy nie gra i nie pisze własnych gier, z umiłowaniem biega na długich dystansach.

Punkty programu:


Tony Swatton

Tony Swatton

Kalifornijczyk brytyjskiego pochodzenia, pierwszy pośród kowali Hollywood. Twórca niezwykłych gadżetów, biżuterii i broni do między innymi takich filmów i seriali jak „Hak”, „Piraci z Karaibów”, Buffy- pogromczyni wampirów”, „Ostatni samuraj”, „Hellboy” czy „Blade”. Swatton jest też twórcą serialu internetowego „Man at arms”, w którym na życzenie fanów tworzy prawdziwy oręż rodem z filmów i gier (między innymi z „League of Legends”, „Batman”, „X-men”). Na Pyrkonie Tony połączy się z nami w ramach videokonferencji.


Guy Delisle

Guy Delisle

Urodzony w 1966 r. w Quebecu w Kanadzie. Studiował animację w Sheridan College w Toronto, ale najwięcej nauczyła go dziesięcioletnia praktyka. Pracował dla wytwórni zajmujących się filmem animowanym w Kanadzie, Niemczech, Francji, Chinach i Korei Północnej. Doświadczenia z dwóch ostatnich krajów przeniósł na karty powieści graficznych „Shenzen” (2001) i „Pjongjang” (2003). Ich sukces na całym świecie sprawił, że obecnie Delisle skupia się tylko na rysowaniu komiksów. Oprócz kolejnych relacji z podróży – „Kroniki birmańskie”, „Kroniki jerozolimskie” – wydał także zbiór krótkich humorystycznych opowieści o kobietach i mężczyznach pt. „Albert i Alina”, trzy albumy z serii „Inspecteur Moroni”, a także dwa tomy cieszącego się olbrzymią popularnością „Vademecum złego ojca”, będącego komiksowym dziennikiem z opieki nad dziećmi.


Siergiej Liegieza

Siergiej Liegieza

Ukraiński pisarz i tłumacz, Absolwent wydziału historii uniwersytetu w Dniepropietrowsku, doktor historii, od ponad 10 lat pracownik naukowy wydziału socjologii. W swojej twórczości łączy gatunki "miękkiej" fantastyki humanistycznej, fantasy historycznego, realizmu magicznego. Tłumacz z polskiego. Przetłumaczył wiele opowiadań i powieści polskich autorów, m.in. Jacka Dukaja, Jakuba Nowaka, Anny Brzezińskiej, Jacka Piekary.


Władimir Arieniew

Władimir Arieniew

Ukraiński pisarz, publicysta, redaktor. Autor 19 książek i ponad 200 publikacji w czasopismach i antologiach. Uprawia różne gatunki fantastyki, od fantasy po science fiction. Stały współpracownik czasopisma "Mir fantastiki" i portalu literackiego "Litakcent". Redaktor przekładów utworów Jacka Dukaja, Jacka Piekary, Stevena Eriksona.


Ewa Białołęcka

fot. Anna Tess Gołębiowska

Ewa Białołęcka

Urodzona w 1967, jedna z prekursorek fantasy w Polsce. Debiutowała w 1993 roku w "Feniksie" opowiadaniem Wariatka. Za Tkacza iluzji (1994) nagrodzona SFinksem, w 1997 roku otrzymała Śląkfę w kategorii Twórca Roku. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – za opowiadania Tkacz Iluzji oraz Błękit maga (1997), wchodzące w skład jej najbardziej rozpoznawalnego cyklu, czyli Kronik Drugiego Kręgu. Oprócz zbioru Tkacz Iluzji(1997) składają się na niego powieści Naznaczeni błękitem, tom I i II (2005), Kamień na szczycie (2002), Piołun i miód (2003). Ponadto autorka Róży Selerbergu (2006) oraz wiedźmy.com.pl (2006). Publikowała opowiadania m.in. w "Feniksie", "Nowej Fantastyce" oraz "Fantasy Clicku", część z nich ukazała się także po czesku, rosyjsku, litewsku i angielsku.

Punkty programu:


Sylwia Błach

Sylwia Błach

Młoda autorka historii grozy. Zadebiutowała zbiorem opowiadań Strach (2009), a następnie przyszedł czas na jej pierwszą powieść Bo śmierć to dopiero początek (2012). Publikowała na łamach niedobreliterki.wordpress.com, wspierając rozwój bizarro w Polsce. Jej ostatnie opowiadania, ukazały się w antologiach: „Gorefikacje”(2013), „Zombiefilia” (2013) i „Księga Wampirów” (2014). Nie wierzy w gatunkowe ścisłe klasyfikacje i kocha eksperymenty literackie. Poza literaturą interesuję się wampiryzmem, kryminologią, modą i wizażem. W wolnym czasie studiuje informatykę na Politechnice Poznańskiej. Prowadzi także autorskiego bloga, na którym publikuje niejednokrotnie kontrowersyjne przemyślenia.

Punkty programu:


Michał Cetnarowski

fot. Anna Tess Gołębiowska

Michał Cetnarowski

Redaktor, pisarz, krytyk, tłumacz, dziennikarz popularnonaukowy, historyk. Od 2012 opiekuje się działem prozy polskiej w "Nowej Fantastyce". Dawniej szef działu z literaturą polską w rodzimej edycji magazynu "Fantasy & Science Fiction"; współpracownik "Czasu Fantastyki", e-zinu "Creatio Fantastica"; publikował także artykuły popularyzatorskie i okołoliterackie m.in. w "Polityce", "Wiedzy i Życiu", "Focusie: Historia", "Odkrywcy", "Archeologii Żywej". Jego debiutem książkowym był zbiór opowiadań Labirynty (2009), ale znany jest przede wszystkim jako selekcjoner antologii: Nowe idzie (2008), Głos Lema (2011). W 2013 roku w wydawnictwie Powergraph ukazała się jego powieść I dusza moja. Tłumacz komiksów (m.in. Hard Boiled Millera/Darrowa, Sygnał do szumu Gaimana/McKeana).

Punkty programu:


Jakub Ćwiek

 fot. Agata Krajewska

Jakub Ćwiek

Rocznik 1982. Organizator i pomysłodawca Rock&Read Festival – imprezy popularyzującej czytelnictwo oraz muzykę rockową. Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca, od tego czasu ukazało się dziewięć kolejnych książek jego autorstwa: Kłamca 2. Bóg marnotrawny (2006), Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008), Kłamca 3. Ochłap sztandaru (2008), Gotuj z papieżem (2009), Ofensywa szulerów (2009), Krzyż południa. Rozdroża (2010), Kłamca 4. Kill'em all (2012), Chłopcy (2012), album komiksowy Kłamca. Viva l'arte (2012), Dreszcz (2013), Chłopcy 2: Bangarang (2013) oraz Świetlik w ciemności (2013). Ponadto felietonista (m.in. w 2013 "Nowej Fantastyki"), scenarzysta, reżyser, aktor, recenzent, animator kultury, miłośnik popkultury – słowem, człowiek wielu talentów. Dziewięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla; zdobywca tejże za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach (2011). Jego twórczość była tłumaczona na język czeski. Honorowy członek ZKF Ad Astra.

Punkty programu:

 


Stefan Darda

Stefan Darda

Polski autor literatury grozy. Debiutował w październiku 2008 roku powieścią Dom na wyrębach, osadzoną w polskich realiach lat 90-tych i eksploatującą motywy wierzeń ludowych. W roku 2010 wydał 2 tomy cyklu Czarny Wygon, czyli Słoneczną Dolinę i Starzyznę, oraz opowiadanie Ostatni telefon, zdobywając w ten sposób najwięcej nominacji do nagrody im. Janusza A. Zajdla w roku 2011. Jego kolejne opowiadanie Spójrz na to z drugiej strony zdobyło nominacje do tej nagrody w 2012 roku. Powieść  Czarny Wygon. Bisy zwyciężyła w plebiscytach czytelniczych organizowanych w 2013 roku przez portal Horror Online (Najlepsza książka roku 2012) oraz przez magazyn Grabarz Polski (Najlepsza polska książka roku 2012). Uhonorowano ją także Nagrodą Nautilus.

Punkty programu:

 


Rafał Dębski

Rafał Dębski

Rocznik 1969. Polski pisarz fantasy, science fiction, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Z wykształcenia i zawodu psycholog (absolwent wydziału psychologii KUL). Od czerwca 2009 redaktor naczelny miesięcznika "Science Fiction, Fantasy i Horror". Debiutował w "Nowej Fantastyce" nr 5/1998 opowiadaniem Siódmy liść. Do dziś opublikował liczne opowiadania i powieści. Jego teksty pojawiały się w "Fenixie", "Magii i Mieczu" i "Science Fiction, Fantasy i Horror". W 2005 roku została opublikowana jego pierwsza powieść Łzy Nemezis. Pozostałe powieści: Czarny Pergamin (2006), Przy końcu drogi (2006), Gwiazdozbiór kata(2007), Kiedy Bóg zasypia (2007), Pasterz upiorów (2007), Wilki i Orły (2008), Słońce we krwi (2008), Serce teściowej (2008), Zoroaster. Gwiazdy umierają w milczeniu (2010), Wilkozacy. Wilcze prawo (2010), Wilkozacy. Krew z krwi (2012).

Punkty programu:


Anna Głomb

Anna Głomb

Rocznik 1980. Autorka związana ze Śląskim Klubem Fantastyki, debiutowała w 2005 roku opowiadaniem Motyl na szkle na łamach "Fahrenheita". W 2012 roku ukazały się jej kolejne teksty: opowiadanie Śmierć i dziewczyna w antologii konwentu Awangarda oraz powieść Śmierciowisko.

Punkty programu:

 


Maciej Guzek

Maciej Guzek

Rocznik 1977. Prawnik, związany z KF Druga Era, jeden z twórców fanzinu "Inne Planety". Zadebiutował opowiadaniem Brzask (2001) na łamach "Science Fiction". Zwrot w jego twórczości przyniósł tekst Królikarnia, który zdobył drugą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez "Nową Fantastykę" oraz British Council, a także nominację do Zajdla. Kolejne nominacje przyniosły mu opowiadania Zmiana (2006) oraz Adwent (2007) oraz powieść Trzeci Świat (2009) nominowaną także do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Na Euroconie 2010 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. W 2007 roku wydał zbiór opowiadań zatytułowany Królikarnia, w którym Polska staje się światowym mocarstwem dzięki odkryciu i eksploatowaniu przejść do innego, magicznego świata.

Punkty programu:


Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz

Polski pisarz fantastyki, założyciel (1990) i redaktor naczelny magazynu literackiego “Fenix’ (1993-2001). Opowiadania publikował w "Nowej Fantastyce”, “Feniksie”, licznych antologiach polskich opowiadań. Tłumacz komiksów, wydał 3 zbiory opowiadań i 4 tomy cyklu Pan Lodowego Ogrodu. W 2006 roku otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla zarówno za powieść - pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu - jak i za opowiadanie Wilcza zamieć, zamieszczone w antologii Deszcze niespokojne, stając się pierwszym pisarzem jednocześnie nagrodzonym w obu kategoriach. W listopadzie 2012 wydał czwarty i ostatni tom cyklu Pan Lodowego Ogrodu, cyklu łączącego świat i motywy fantasy z elementami science fiction.

Punkty programu:


Marek Huberath

Marek Huberath

Rocznik 1954. Debiutował w 1987 roku opowiadaniem "Wrocieeś Sneogg, wiedziaam...", które zwyciężyło konkurs miesięcznika "Fantastyka". Autor siedmiu książek: Ostatni, którzy wyszli z raju (1996), Druga podobizna w alabastrze (1997), Gniazdo światów (1999), Miasto pod Skałą (2005),Balsam długiego pożegnania (2006), Vatran Auraio (2011) oraz Portal zdobiony posągami (2012). Powieść Gniazdo światów została uhonorowan, Śląkfą, Srebrnym Globem oraz Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Tę ostatnią otrzymał także za Drugą podobiznę w alabastrze oraz za opowiadanie Kara większa (1991). Łącznie zdobył pięć nominacji. Jest honorowym członkiem Galicyjskiej Gildii Fanów Fantastyki. Ponadto jest doktorem habilitowanym w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmującym się fizyką biologiczną oraz fizyką ciała stałego.

Punkty programu:


Jacek Inglot

fot. Michał "Watson" Gniot

Jacek Inglot

Urodzony w 1962 roku. Debiutował opowiadaniem Dira necessitas (1986) w "Feniksie". Wrocławianin, pisarz, krytyk, nauczyciel i redaktor. Autor powieści Quietus (1997) i Inquisitor (1996) – obie doczekały się nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – oraz, wspólnie z Andrzejem Drzewińskim, zbioru opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (2004), publikował też teksty w wielu pismach i antologiach. Większość jego utworów przedstawiała historie rozgrywające się we współczesnym Wrocławiu. Odmienny charakter miała głośna powieść Quietus opisująca alternatywne Imperium Rzymskie, w którym chrześcijanie zostali niemal wybici i zredukowani do statusu małej sekty. W 2011 roku ukazała się rozszerzona wersja powieści. Jego pierwszą książką o tematyce współczesnej jest Porwanie Sabinek (2008), a utworem dla dzieci i młodzieży – Eri i smok (2009). Ostatnią pozycją jego autorstwa jest Wypędzony (2012).

Punkty programu:


Aneta Jadowska

fot. Przemek Bednarczyk

Aneta Jadowska

Urodzona w 1981 roku. Od 2000 roku związana z Toruniem. Filolożka, posiadaczka doktoratu w dziedzinie literatury, na przekór krytyce fantastyki zasłyszanej w czasie studiów poświęciła się tworzeniu urban fantasy. Uważa, że debiutowała trzykrotnie: opowiadaniem Dziwny jest ten świat w "Gazecie Radomszczańskiej" (1999), opowiadaniem Kalejdoskop na łamach  "Science Fiction" (2004) oraz powieścią Złodziej dusz (2012), pierwszym tomem serii o Dorze Wilk, której przygody kontynuowała w mikropowieści Wilk w owczej skórze (2012) oraz powieści Bogowie muszą być szaleni (2013).

Punkty programu:


Michał Jakuszewski

fot. A. Mason

Michał Jakuszewski

Urodzony w 1958 roku w Łodzi. Z zawodu jest lekarzem radiologiem. Fani fantastyki znają go przede wszystkim jak tłumacza książek i opowiadań. Wśród tłumaczonych autorów można wymienić m.in. Georga R.R. Martina, Stevena Eriksona, Glena Cooka, Roberta Heinleina, Dave Duncana, Rogera Zelaznego. Jak sam przyznaje, karierę tłumacza rozpoczynał w latach osiemdziesiątych od tłumaczeń klubówek w łódzkim klubie Phoenix. W 2003 roku otrzymał nagrodę Euroconu dla najlepszego tłumacza.

Punkty programu:


Dawid Kain

Anna Kańtoch

Urodzony w 1981 roku pisarz horroru, groteski i bizarro-fiction. Publikował teksty w prasie (m.in. "Fraza", "Magazyn Fantastyczny", "TDH", "Ubik"), jak i w Internecie (m.in. "Carpe Noctem", "Esensja", "Fahrenheit", "Katedra", "Nowa Gildia"). Debiutował zbiorem opowiadań napisanym razem z K. Kyrczem - Piknik w piekle (2004). Pierwsza powieść – Prawy, lewy, złamany (2007) – została udostępniona w formie darmowego e-booka. Kolejne publikacje: Makabraski (2010), Gęba w niebie (2010), Za pięć rewolta (2011), Punkt wyjścia (2012). Jego opowiadania ukazują się w licznych antologiach, w tym ostatnio w amerykańskiej antologii Bizarro, Bizarro wydanej przez Bizarro Pulp Press.

Punkty programu:


Anna Kańtoch

fot. Elżbieta Gepfert

Anna Kańtoch

Rocznik 1976. Związana ze Śląskim Klubem Fantastyki. Debiutowała opowiadaniem Diabeł na wieży w „Science Fiction” w 2004 roku. Laureatka nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award (2007) oraz trzykrotna zdobywczyni Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadania Światy Dantego (2007) oraz Duchy w maszynach (2010) i powieść Przedksiężycowi (2009). Ponadto autorka książek: Miasto w zieleni i błękicie (2004), Diabeł na wieży (2005), Zabawki diabła (2006), 13 anioł (2007), Czwarta nad ranem (2012) oraz Czarne (2012), za którą dostała nagrodę im. J. Żuławskiego. W roku 2013 ukazały się drugi tom i trzeci tom cyklu Przedksiężycowi. W październiku 2013 roku nakładem wydawnictwa Uroboros ukazała się powieść dla młodzieży - Tajemnica Diabelskiego Kręgu.

Punkty programu:


Tomasz Kołodziejczak

fot. Paweł Dembowski

Tomasz Kołodziejczak

Rocznik 1967. Pisarz, scenarzysta, wydawca. Debiutował w 1985 roku opowiadaniem Kukiełki („Przegląd Techniczny”). Autor powieści: Wybierz swoją śmierć (1990), Krew i Kamień (1994), Kolory sztandarów (1996), Schwytany w światła (1999), Czarny horyzont (2010); tomów opowiadań Wrócę do ciebie, kacie (1995), Przygody rycerza Darlana (1997), Głowobójcy (2011); gry Rzeźbiarze Pierścieni (1996); komiksu Darlan i Horwazy – Złoty Kur (2008; rysunki Krzysztof Kopeć). Scenarzysta komiksowy – napisał wiele nowel dla Przemysława Trusta Truścińskiego. Siedmiokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją za powieść Kolory sztandarów. Trzykrotny laureat Śląkfy (z działalność wydawniczą i fanowską). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. W roku 2010 otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski. Autor recenzji i felietonów, redaktor pism „Voyager” i „Magia i Miecz”, twórca antologii, prowadził programy o  kulturze popularnej w telewizji i radiu. Członek grupy literackiej Klub Tfurcuf. Obecnie jest wydawcą komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska. W 2012 ukazała się jego ostatnia książka – Czerwona Mgła.

Punkty programu:


Jacek Komuda

fot. Szymon Sokół

Jacek Komuda

Rocznik 1972. Autor znany głównie z podejmowania tematyki sarmackiej oraz marynistycznej. Debiutował na łamach "Fantastyki" w 1991 roku opowiadaniem Czarna Cytadela. Laureat Nagrody im. Leonida Teligi za powieść Galeony wojny (2007-2008), nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za Diabła Łańcuckiego (2007) i do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Tak daleko do nieba (1996). Współautor gry fabularnej Dzikie Pola oraz scenariuszy do gier komputerowych Wiedźmin i Earth 2160. Publikował w "Gamestarze", "Clicku!" i "Komputer Świat Gry". Do innych jego książek należą: Opowieści z Dzikich Pól(1999), Wilcze gniazdo (2002), Warchoły i pijanice (2004), Imię Bestii (2005), Bohun (2006), Czarna szabla (2007), Czarna bandera (2008), Herezjarcha  (2008), Samozwaniec, tom I (2009), Samozwaniec, tom II (2010), Banita (2010), Krzyżacka zawierucha (2010), Samozwaniec, tom III (2011), Zborowski (2012), oraz Samozwaniec, tom IV (2013).

Punkty programu:


Rafał Kosik

Rafał Kosik

Urodzony w 1971 roku. Debiutował w "Nowej Fantastyce" opowiadaniem Pokoje przechodnie (2001). Najpopularniejszy współczesny polski autor literatury młodzieżowej: dwanaście tomów jego serii Felix, Net i Nika osiągnęło łączny nakład około 500 tys. egzemplarzy. W 2012 roku odbyła się premiera ekranizacji powieści Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Ponadto autor utworów science fiction i literatury grozy dla dorosłych. Za powieść Kameleon (2008) otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodę Sfinks. Na swoim koncie ma też książki Mars (2003), Vertical (2006) – nominowany do Zajdla – oraz Obywatel, który się zawiesił (2011). Dyrektor kreatywny i grafik założonego z Katarzyną Sienkiewicz-Kosik wydawnictwa Powergraph.

Punkty programu:


Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska

Polska autorka fantasy, sławę zdobyła opowiadaniami o aniołach. Za jedno z nich, Beznogiego tancerza, otrzymała w 2001 roku nagrodę Srebrny Glob. Wydała następujące książki o anielskiej tematyce: zbiory opowiadań Obrońcy Królestwa i Żarna niebios oraz powieści Siewca Wiatru i Zbieracz Burz. W 2009 roku wydała cztery mikropowieści pod wspólnym tytułem Upiór Południa. W 2007 roku otrzymała nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za powieść Grillbar Galaktyka zdobyła w 2012 roku.

Punkty programu:


Kazimierz Kyrcz Jr

Kazimierz Kyrcz Jr

Nieomal od urodzenia mieszka w Krakowie, gdzie ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego praca magisterska poświęcona była adekwatności przekładu Mistrza i Małgorzaty. Publikował we wszystkich liczących się krajowych pismach fantastycznych, a także w „Przekroju”, „Alfred Hitchcock Poleca” i „Dobrym Humorze”. W 2004 roku ukazał się zbiór opowiadań grozy Piknik w piekle, który napisał z Dawidem Kainem. Dwa lata później na księgarskich półkach pojawiła się jego kontynuacja Horrorarium. Ukoronowaniem tej współpracy był zbiór Chory, chorszy, trup (2011). Jego opowiadania znalazły się w licznych antologiach, m.in.: Księga strachu, Pokój do wynajęcia, Białe szepty, Czarna kokarda, City 1 i 2, 15 blizn. Współpraca z Robertem Cichowlasem zaowocowała zbiorem opowiadań: Twarze szatana (2009) oraz powieściami: Siedlisko (2009), Koszmar na miarę (2010) i Efemeryda (2011). Ponadto razem z Łukaszem Radeckim opublikował zbiór opowiadań Lek na lęk (2011) . W 2009 roku na podstawie opowiadania, które napisał z Łukaszem Śmiglem, powstał anglojęzyczny film krótkometrażowy Head to Love wyreżyserowany przez Amerykanina Vana Kassabiana.

Punkty programu:


 

Paweł Majka

Paweł Majka

Urodzony w 1972 roku w Krakowie autor opowiadań fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez Świat Młodych. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracuje z „Czasem Fantastyki” i internetowym magazynem Creatio Fantastica.

Punkty programu:


Iwona Michałowska-Gabrych

fot. Piotr Gabrych

Iwona Michałowska-Gabrych

Rocznik 1970. Anglistka i hispanistka, tłumaczka i redaktorka, w porywach – pisarka. Za przełom w swoim życiu twórczym uważa lata 1998/99, kiedy to „Fenix” opublikował jej pierwsze opowiadanie oraz kiedy zaczęła tłumaczyć swoją ulubioną powieść – Źródło Ayn Rand. Oprócz tego tłumaczyła książki m.in. Raya Bradbury’ego, Jeffreya Forda, Ramseya Campbella, Liliany Bodoc, a także sporo literatury dziecięcej i młodzieżowej, którą uwielbia czytać (a nawet próbuje pisać). Współpracowała z „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki” i „Fantasy & Science Fiction” jako recenzentka i tłumaczka. W 2013 roku opublikowała w wydawnictwie Videograf powieść Arkadia.

Punkty programu:

 


Marcin Mortka

Fot. © Paweł Paszko Matuszak

Marcin Mortka

Urodzony w 1976 roku. Pisarz, tłumacz, lektor języków obcych, pilot wycieczek. Z wykształcenia absolwent skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Niegdyś Mistrz Gry (od pojawienia się w 2005 roku syna jakby rzadziej), popularyzator RPG w Polsce, współpracownik wydawnictwa Portal oraz „Magii i Miecza”. Przetłumaczył na język polski powieści autorów takich jak Patrick O’Brian, Peter Brett, Kathe Koja czy Steve Perry. Jego literackim debiutem była powieść Ostatnia saga (2003), której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii. Po niej wydał jeszcze następujące pozycje: Wojna runów (2004), Karaibska krucjata. Płonący Union Jack (2005), Karaibska krucjata. La Tumba de los Piratas (2006), Świt po bitwie (2007), Ragnarok 1940, tom I (2007), Ragnarok 1940, tom II (2008), Miecz i kwiaty, tom I (2008), Miecz i kwiaty, tom II (2009), Miecz i kwiaty, tom III (2010), Martwe Jezioro (2011), Druga Burza (2012). Autor powieści dla dzieci i młodzieży: Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu (2012), Podróże Tappiego po Szumiących Morzach (2013), Tappi i urodzinowe ciasto (2013), Tappi i pierwszy śnieg (2013), Zagubieni: Inwazja (2013), Morza Wszeteczne (2013), Ostatni Rycerz (2013) i Dom pod pękniętym niebem (2013).

Punkty programu:

 


Dr hab. Dominika Oramus

Dominika Oramus

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Anglistyki), badaczka współczesnej prozy (zwłaszcza brytyjskiej po r. 1970), poetyki postmodernizmu, literatury fantastycznonaukowej. Autorka kilku książek poświęconych fantastyce. Wicedyrektor Instytutu Anglistyki UW. Na konwencie przedstawi motyw ewolucji człowieka w fantastyce, pokazując związki między fiction a science w utworach opowiadających o antropogenezie.

Punkty programu:


Marek Oramus

Marek Oramus

Polski pisarz fantastyki i publicysta. Od 1972 roku współpracował z gliwickim oddziałem "Tygodnika Studenckiego Politechnik". Był też zastępcą redaktora naczelnego "itd". W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w "Przeglądzie Technicznym", za co otrzymał nagrodę "Fantastyki". Autor cyklu felietonów Piąte piwo, drukowanych od 1990, pierwotnie na łamach "Fenixa", później "Nowej Fantastyki". Autor wyboru opowiadań polskich pisarzy SF Bunt robotów (Gorzowski Klub Miłośników Fantastyki Naukowej 1981). Debiutował w 1972 roku humoreską Paczka, zaś jego debiutem jako autora science fiction było opowiadanie Eutanazja zamieszczone w 1975 na łamach "Politechnika". Debiut książkowy to opublikowana w 1982 powieść science fiction Senni zwycięzcy. Jego kolejne powieści: Arsenał (1985), Dzień drogi do Meorii (1990), Święto śmiechu (1995), Kankan na wulkanie (2009) i Trzeci najazd Marsjan (2010).

Punkty programu:


Łukasz Orbitowski

fot. Jarek Urbaniuk

Łukasz Orbitowski

Urodzony w 1977 roku. Debiutował w 1999 roku. Autor licznych książek: Złe Wybrzeża (1999), Szeroki, głęboki, wymalować wszystko (2001), Wigilijne ps  (2005), Horror show (2006), Tracę ciepło (2007), Pies i klecha. Przeciwko wszystkim (2007), Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat (2008), Pies i klecha. Tancerz (2008), Święty Wrocław (2009), Nadchodzi (2010), Widma  (2012), Ogień 2012), oraz Szczęśliwa ziemia (2013). W latach 2006-2008 współpracował z "Przekrojem", od lipca 2010 był felietonistą tego tygodnika. W grudniu 2013 nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury.

Punkty programu:


Maciej Parowski

fot. Piotr "Prezes" Derkacz

Maciej Parowski

Rocznik 1946. W latach 1982 – 2012 redaktor działu prozy polskiej "Fantastyki" (później "Nowej Fantastyki") oraz jej redaktor naczelny w latach 1992 – 2003. Uwielbiany i nienawidzony przez pokolenia piszących fantastyczną prozę. Do tego miłośnik i popularyzator filmu i komiksu. Obecnie pochłonięty tworzeniem kwartalnika dla zaawansowanych fantastów czyli "Czasu Fantastyki". Autor pozycji: Bez dubbingu (1978), Twarzą ku ziemi (1982), Sposób na kobiety (1985), Czas fantastyki (1990), Burza. Ucieczka z Warszawy '40 (2010), Małpy Pana Boga. Słowa (2011), Małpy Pana Boga. Obrazy (2013). Współautor komiksów, m.in. Funky Koval i Wiedźmin. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu; w 2007 – medal Gloria Artis.

Punkty programu:


Romuald Pawlak

Romuald Pawlak

Urodzony 13 maja 1967 w Sosnowcu, polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych oraz dla dzieci. Debiutował w 1987 roku w tygodniku „Na Przełaj”. W latach 90. współpracował z magazynem „Fenix”. Opowiadania publikował także w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy & Horror”, „Magii i Mieczu” czy „Młodym Techniku”. Jedno z jego wczesnych opowiadań, Wniebowstąpienie Menela, było nominowane do nagrody Zajdla. W roku 2003 ukazała się jego pierwsza powieść  Inne okręty. Autor między innymi powieści Rycerz bezkonny, Czarem i smokiem, czy Dziura w sercu.

Punkty programu:


Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk

Rocznik 1974. Autor o niespożytych siłach twórczych - wystarczy pójść do pierwszej lepszej księgarni i rzucić okiem na półkę z polską fantastyką. Debiutował cyklem o Jakubie Wędrowyczu, bimbrowniku i egzorcyście, dzięki któremu nazywa się go czasami największym piewcą wsi polskiej od czasów Reymonta. Napisał też cykle: o kuzynkach Kruszewskich i Michale Sędziwoju (Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki), Norweski dziennik (Ucieczka, Obce ścieżki, Północne wiatry), oraz Oko jelenia (Droga do Nidaros, Srebrna Łania z Visby, Drewniana twierdza, Pan Wilków, Triumf lisa Reinicke, Sfera Armilarna). Wydał też kilka zbiorów opowiadań. Pod pseudonimem (niech sam powie, jakim) popełnił dziewiętnaście tomów Pana Samochodzika. Ostatnio wydał: Apartus (2011), Wampir z M-3 (2011), Szewc z Lichtenrade (2012), Wampir z MO (2013) i Cesarska manierka (2013). Laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2002 za opowiadanie Kuzynki. 

Punkty programu:


Krzysztof Piskorski

Krzysztof Piskorski

Urodzony w 1982 roku. Pisarz, twórca gier fabularnych, publicysta, żeglarz, wielbiciel historii i literatury. Autor gry fabularnej Władcy Losu (2001). Jego debiutem prozatorskim było opowiadanie Na wczoraj opublikowane w 2004 roku w "Nowej Fantastyce. Wydaniu Specjalnym". Na jego książkowy dorobek składają się: Wygnaniec (2005), Najemnik(2006), Prorok (2007), Poczet dziwów miejskich (2007), Zadra, tom I (2008) oraz tom II (2009), Krawędź czasu (2011), za którą doczekał się nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz Cienioryt (2013). Publikował na łamach pism "Science Fiction", "Magazyn Fantastyczny", "Nowa Fantastyka", "Chip", "Magia i Miecz" oraz "Portal". Za pierwszy tom Zadry nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Na Euroconie 2009 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

Punkty programu:


Michał Protasiuk

fot. Anna Tess Gołębiowska

Michał Protasiuk

Urodzony w 1978 roku. Absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej, jeden z założycieli Klubu Fantastyki Druga Era oraz fanzinu "Inne Planety", członek kolegium redakcyjnego pisma "deZinformator". Debiutował opowiadaniem Projekt Golgota  (2003) na łamach "Science Fiction". Autor powieści Punkt Omega (2006), Struktura (2009), Święto rewolucji (2011). Za Strukturę otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Zaczynał od pisania horrorów, jednak obecnie koncentruje się na science fiction, ze szczególnym naciskiem na tematykę filozoficzną.

Punkty programu:


Marcin Przybyłek

fot. z archiwum autora

Marcin Przybyłek

Rocznik 1968. Jego pierwszą książką była wydana w 1995 roku pozycja Postacie mężczyzn. Homer, Tolkien. Od tego czasu najbardziej znany jest z serii Gamedec. Publikował teksty publicystyczne oraz opowiadania w "Świecie Gier Komputerowych", "Nowej Fantastyce", "Science Fiction, Fantasy i Horror" i "Czasie Fantastyki". W sferze nieliterackiej w przeszłości pracował w koncernie farmaceutycznym, później założył firmę szkoleniową. Autor pozycji: Ojciec i syn czyli gwiezdne wojny (Nowa nadzieja - narodziny autonomii) (1997), Gamedec. Granica rzeczywistości (2004), Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw (2006), Sprzedaż albo śmierć. Antyporadnik (2007), Gamedec. Zabaweczki. Błyski (2008), Gamedec. Zabaweczki. Sztorm (2010), Gamedec. Czas silnych istot, księga I (2012) oraz Gamedec. Czas silnych istot, księga II (2012). Przyjął pseudonim artystyczny Martin Ann. Na podstawie jego twórczości wydano grę planszową Gamedec (2013).

Punkty programu:


Martyna Raduchowska

fot. z archiwum autora

Martyna Raduchowska

Rocznik 1987. Pisze od dwunastego roku życia. Ukończyła studia na Uniwersytecie Walijskim (psychologia i kryminologia) oraz Uniwersytecie w Yorku (neurobiologia poznawcza). Autorka dwóch powieści o medium Idzie Brzezińskiej – Szamanka od umarlaków (2011), Demon luster (2014), a także kilku opowiadań w antologiach. Jak sama przyznaje, cierpi na chorobliwy nadmiar pomysłów i chroniczny brak czasu. Obecnie mieszka w Jeleniej Górze. 

Punkty programu:


Marcin Rusnak

Marcin Rusnak

Urodzony w 1984 roku, wrocławianin z krwi i kości. Doktor literaturoznawstwa, który w wolnych chwilach pisze i muzykuje – gra na gitarze i basie. Fan Neila Gaimana, Jima Jarmuscha, ostrego rocka i czeskiego piwa. W styczniu 2013 roku ukazało się jego steampunkowe fantasy pt. Czas ognia, czas krwi, a we wrześniu tego roku opublikował ebookowy zbiór opowiadań Opowieści niesamowite. Jego opowiadania ukazywały się w „Science Fiction, Fantasy & Horror”, „Coś na progu”,” Esensji”, „Qfancie”. Zdobywca I miejsca w konkursach literackich (m.in Horyzonty Wyobraźni 2009 oraz Świetlne Pióro 2011). Prywatnie szczęśliwy mąż, dumny ojciec i nieprzeciętny łasuch.

Punkty programu:


Wit Szostak

Wit Szostak

Rocznik 1976, doktor filozofii, jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych. Autor czterech powieści, zbioru opowiadań i kilku tekstów w pismach i antologiach. Ośmiokrotnie nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla, zdobył ją za opowiadanie Miasto Grobów. Uwertura, za rok 2007. Popularność zdobył powieściami Wichry Smoczogór i Poszarpane granie, zawierającymi w sobie elementy baśni, góralskiej gawędy, powiastki filozoficznej i opisów kultury ludowej, zwłaszcza góralskiej. Nie dziwi to, gdyż jest Wit zapalonym podróżnikiem oraz badaczem ginącego folkloru, w tym muzyki. Trudził się poszukiwaniem zapomnianych ludowych nut, które nierzadko sam wykonuje dziś na skrzypcach. Kulminacją tego nurtu jego zainteresowań jest powieść Oberki do końca świata, dziejąca się w XX wieku i opisująca odchodzące pokolenia wiejskich muzykantów znad Pilicy. Ostatnie opowiadania Wita oraz trylogia krakowska (Chochoły, Dumanowski, Fuga) to z kolei zwrot w stronę pisania o współczesnej Polsce (zwłaszcza Krakowie), trochę w konwencji realizmu magicznego.

Punkty programu:

Wojciech Szyda

fot. Piotr "Prezes" Derkacz

Wojciech Szyda

Rocznik 1976, członek Klubu Fantastyki Druga Era, związany dawniej z fanzinami „Semtex” oraz „Inne Planety”. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, wykonuje zawód radcy prawnego. Zadebiutował na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem Psychonautka (1997), które wzbudziło gorące dyskusje i liczne kontrowersje. Autor dwóch powieści: Hotel Wieczność (2005) i Miasto dusz (2008), dwóch zbiorów opowiadań: Szlak cudów (2006), Stroiciel ciszy (2011), powieści Fausteria (2012) oraz kilkudziesięciu tekstów publikowanych m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Feniksie”, „Science Fiction” i „Magazynie Fantastycznym”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, za opowiadania Hexenhammer (2005) oraz (2004).

Punkty programu:


Witold Vargas

Witold Vargas

Rocznik 1968. Zamieszkały w Warszawie nauczyciel rysunki i ilustrator książek dla dzieci (ma na koncie ok. dwudziestu pozycji, z czego trzy autorskie). Jedna z nich, Stwory baśniowe małe i duże, była inspiracją do Bestiariusza słowiańskiego, napisanego wspólnie z Pawłem Zychem, z którym poznali się dzięki wspólnej pasji ilustratorskiej i zainteresowaniu demonologia ludową. Do pracy nad książką, która jest przede wszystkim zbiorem ilustracji stworów demonologii słowiańskiej, zabrali się dwa lata temu, konsekwentnie cedząc z nieskończonej ilości źródeł to, co najprawdopodobniej stanowi prawdziwą tradycję demonologiczną naszych ziem. W 2013 roku wydali drugi tom Bestiariusza – Duchy polskich miast i zamków.

Punkty programu:


Simon Zack

Simon Zack

Rocznik 1979, e-pisarz, miłośnik fantastyki w każdej postaci, weteran RPGów i planszówek. Stały bywalec konwentów, od czasu debiutu jego projektu pisarskiego www.simonzack.pl w sierpniu 2013 także jako prelegent. Zagorzały zwolennik self-publishingu i darmowego dzielenia się swymi pracami, fan Internetu, nowych technologii i social media. Miłośnik kina, książek, filmów złotej ery Hollywood i Errola Flynna. Trekkie i Browncoat całym sercem. Finalista konkursów literackich Horyzonty Wyobraźni, Littera Scripta, III Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej.

Punkty programu:


Andrzej Zimniak

Andrzej Zimniak

Rocznik 1946, naukowiec, doktor chemii Politechniki Warszawskiej, pisarz. Debiutował w 1980, od tamtej pory wciąż płodny pisarsko, w różnych wydawnictwach wydał dwie powieści i liczne zbiory opowiadań. Jego ostatnie zbiory to Fraszki rubaszne (2012) i Randka z Homo sapiens (2013). Ma również na swoim koncie niezliczone publikacje naukowe, w nieco lżejszy sposób referaty i prelekcje popularnonaukowe przedstawiał często na konwentach. Plotka głosi iż był niegdyś jednym z najszybciej biegających polskich pisarzy. Jest pomysłodawcą Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Punkty programu:


Marcin Zwierzchowski

Marcin Zwierzchowski

Publicysta i dziennikarz kulturalny specjalizujący się w literaturze, filmach i komiksach. Współpracuje z "Polityką" i "Dziennikiem Gazetą Prawną", redaktor "Nowej Fantastyki" i serwisu hatak.pl, pisuje również w wielu innych miejscach. Prowadzi blog marcinzwierzchowski.natemat.pl

Punkty programu:


Paweł Zych

Paweł Zych

Rocznik 1980. Zamieszkały w Poznaniu. Z zawodu architekt, z zamiłowania rysownik i komiksiarz. Na koncie ma kilkanaście publikacji komiksowych (w tym autorski album Chomik zagłady). Współpracował m.in. z pismami: „Lampa”, „Chichot” oraz „Focus Historia”. Wraz z Witoldem Vargasem napisał Bestiariusz słowiański. Autorów połączyła wspólna pasja ilustratorska i zainteresowanie demonologią ludową. W 2013 roku ukazała się ich kolejna bogato ilustrowana pozycja – Duchy polskich miast.

Punkty programu:


Adam "Uncle Mroowa" Antolski

Adam

Rocznik 1989, założyciel polskiego kanału UncleMroowa, który jako jeden z niewielu na YouTube porusza tematykę komiksową. Poza tym omawia i recenzuje filmy, gry i (bardzo okazjonalnie) anime. Człowiek kompletnie uzależniony od superbohaterów i gier. Lubi Nintendo, staroszkolne RPG i różnej maści platformówki. Pisywał do sPlay.pl i przez jakiś czas był redaktorem naczelnym już zmarłego serwisu ŚwiatN.pl.


Katarzyna Babis

Katarzyna Babis

Urodzona w 1992 roku lubelska ilustratorka i rysowniczka komiksów. Jej krótkie formy komiksowe ukazywały się na ramach czasopisma "Coś na progu" oraz w licznych komiksowych antologiach. Autorka bloga "Kącik Kiciputka" i współautorka komiksu internetowego Barwy Biedy, według scenariusza Ilony Myszkowskiej. W styczniu tego roku ukazał się jej debiutancki album komiksowy Tequila według scenariusza Łukasza Śmigla. Prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży w różnych miejscach w Polsce. Miłośniczka komiksu europejskiego, animacji Disneya i sztuki tatuażu.

Punkty programu:

 

 


Jakub "Dem" Dębski

Jakub Dębski

Polski twórca komiksowy tworzący od 2004 roku. Ogromną popularność przyniósł mu jego specyficzny, patyczakowaty sposób rysowania oraz oryginalny humor obecny między innymi w serii Duże Ilości Naraz Psów. Swoje komiksy wydaje w internecie i na papierze pod wspólną nazwą Demland. Tworzy również serie filmów w serwisie YouTube - w przeszłości "Ogarnij Się", a obecnie "Okruchy Ogarniętości".

Punkty programu:

 

 


Łukasz Kowalczuk

Łukasz Kowalczuk

Urodzony w 1983 roku w Pucku. Z wykształcenia nauczyciel polskiego, z zawodu grafik, a z zamiłowania twórca komiksów. Założyciel strony Szlam.net oraz mini-wydawnictwa komiksowego SmallPress.pl. W 2013 roku nakładem wydawnictwa Centrala ukazała się jego książka o nieodżałowanym TM-Semic. Ma na koncie występy w kilku zinach i magazynach, kilka scenariuszy (Rotmistrz Polonia, Ultra Minion) oraz autorskie tytuły wydane własnym sumptem: Nienawidzę Ludzi, Harkonnen Fucking Fat Flying Bastard, seria Vreckless Vrestlers oraz Szlamu Król. Za ten ostatni tytuł został nagrodzony Złotym Kurczakiem 2013 w kategorii Najlepszy Komiks.

Punkty programu:

 

 


Ilona Myszkowska (Kobieta-Ślimak)

Ilona Myszkowska

Autorka webkomiksu Chata Wuja Freda. Jego popularność sprawiła, iż w 2011 roku ukazał się papierowy album Ślimacze Opowieści. W 2012 roku opublikowała dwa kolejne albumy: Chata Wuja Freda. (Prawie) trzy lata absurdu oraz Ślimacze Opowieści 2. Miłość i patologia. Scenarzystka webkomiksu Barwy Biedy rysowanego przez Kiciputka. Jako wydawca papierowej wersji człowieka skurwiela została przez autora tego komiksu określona słowami "jest jak matka, tylko lepiej". Był on jednak wówczas pijany i zapytany o te słowa może ich nie pamiętać.

Punkty programu:


Dawid Pochopień

Dawid Pochopień

Rysownik, ukończył Edukację Artystyczną na wydziale UAM w Poznaniu na kierunku malarstwo i rysunek, magisterka z dziedziny ilustracji książkowej i komiksu. Na co dzień zajmuje się grafiką komputerową i komiksem. Autor rysunków: Kłamca-viva l`arte 2012.

Punkty programu:


Jacek Rozenek

Jacek Rozenek

Urodzony w 1969 w Warszawie aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. W 1995 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Użycza głosu bohaterom gier komputerowych, w tym Geraltowi w serii "Wiedźmin". Wielokrotnie wcielał się także w rolę Supermana oraz Mace'a Windu.

Punkty programu:


Marcin Rustecki

Marcin Rustecki

Urodzony w 1959 roku grafik, ilustrator oraz malarz. W latach 90 pracował jako redaktor naczelny legendarnego, polskiego wydawnictwa komiksowego TM-Semic. Razem z Dominikiem Szcześniakiem stworzył komiks Ksionz, którego premiera odbyła się w 2012 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Obecnie trwają pracę nad drugim tomem.

Punkty programu:


Tomasz Sidorkiewicz

Tomasz Sidorkiewicz

Rocznik 1973. Pisał do magazynu kultury popularnej „Esensja” i „Świata komiksu”. Redaktor merytoryczny i tłumacz komiksów Marvela, DC Comics, Image (wydawnictwa Egmont, Hachette, Mucha Comics). Tłumaczył Warrena Ellisa, Neila Gaimana, Franka Millera i Willa Eisnera. Mieszka na krańcu świata prowadząc żywot pustelniczy.

Punkty programu:


Robert Sienicki

z archiwum autora

Robert Sienicki

Urodzony w lipcu 1987. Niedoszły nauczyciel angielskiego, obecnie freelancuje ze swojego mieszkania we Wrocławiu. Kinomaniak i scenarzysta komiksowy z zamiłowania. Przygodę z komiksem internetowym zaczął serią satyryczną Wild Pussy. W 2006 roku rozpoczął publikowanie autorskiego serialu komiksowego The Movie (publikowanego na łamach magazynów Ok-no i Za...iste. Obecnie w serwisie Stopklatka). Został członkiem netKolektywu, grupy zrzeszającej twórców komiksów internetowych oraz redaktorem magazinu Kolektyw. Twórca popularnego podcastu/audycji Schwing! którą prowadził z Konradem Okońskim, Karolem Kalinowskim i Arturem Sadłosem. Jest jednym z założycieli inicjatywy wydawniczej Dolna Półka. Scenarzysta nagrodzonej na Łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu powieści graficznej "Scientia Occulta" (Mroja Press, 2011). Wraz z Jankiem Mazurem stworzył nowy magazyn komiksowy "Profanum", w którym pojawiają się komiksy różnych autorów. Ciągle narzeka na brak czasu i niewyspanie, mimo iż i tak nie chodzi do pracy.

Punkty programu:


Rafał Szłapa

Rafał Szłapa

Rocznik 1976, absolwent ASP w Krakowie. Z wykształcenia Artysta grafik, a także technik druku sitowego, Przede wszystkim rysownik. Od 12 lat związany ze światem reklamy, jako autor setek storyboardów. Ma na swoim koncie także ilustracje w prasie oraz okładki książek. W 2012 podjął współpracę z firmą Artifex Mundi, w której stworzył oprawę graficzną do gry Clockwork Tales, a obecnie pracuje nad nowym tytułem. Z potrzeby serca, scenarzysta i rysownik komiksów, między innymi założyciel i redaktor zinu "Lekarstwo", twórca sporej ilości krótkich komiksów publikowanych w wielu gazetach. Podsumowaniem tego okresu był wydany w 2006 roku album Pozdrowienia z Interstrefy. Ostatnim największym sukcesem było samodzielne stworzenie i wydanie cyklu komiksowego w klimatach superbohatersko-horrorowych pt. "Bler", którego poszczególne tomy ukazywały się w latach 2010-2013, a najnowszy jest przewidziany na jesień br.

Punkty programu:


Łukasz Śmigiel

Łukasz Śmigiel

Urodzony w 1982 roku wrocławski pisarz, dziennikarz, wydawca, obecnie redaktor naczelny magazynu Coś na Progu, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, autor czterech wydanych dotąd książek (Demony 2008, Muzykologia 2009, Decathexis 2010, Mordercy 2011) oraz opowiadań. Publikował m.in. w Nowej Fantastyce, Angorze, Przekroju, Tyglu Kultury, Alfred Hitchcock poleca, Gazecie Wrocławskiej, Magii i Mieczu, Magazynie Fantastycznym, Science Fiction Fantasy i Horror. Jego opowiadania ukazały się także w licznych antologiach (m.in. Księga Strachu 2, Mogliby w końcu kogoś zabić, 15 Blizn, Halloween). Nominowany do nagrody Gazety Wyborczej „wARTo”. W roku 2013 wraz z rysowniczką Katarzyną Babis stworzył crowdfoundingowy projekt w serwisie Polak Potrafi, pt. "Tequila", który został ufundowany 15.05.2013. W ramach projektu powstaje nowy cykl powieści jego autorstwa oraz komiksów (scen. Łukasz Śmigiel, rys. Katarzyna Babis).

Punkty programu:


Przemysław "Trust" Truściński

Przemysław

Grafik. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i Europie. Współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, jako twórca i dyrektor artystyczny antologii komiksu poświęconego powstaniu. Stworzył postać Wiedźmina Geralta do pierwszej części gry "The Witcher". Pracował dla Gazety Stołecznej, Dużego Formatu, czasopisma Pani, magazynu Archive, radio Roxy. Na co dzień pracuje dla agencji reklamowych jako freelancer.


Agata Wawryniuk

fot. Robert Sienicki

Agata Wawryniuk

Scenarzystka i Rysowniczka. Autorka autobiograficznej powieści graficznejRozmówki polsko-angielskie o niespodziewanych aspektach emigracji zarobkowej. Rozmówki... zostały uhonorowane m.in. Nagrodą festiwalu MFKiG w Łodzi za najlepszy polski komiks 2012/2013, Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy polski komiks 2012/2013, Nagroda magazynu HIRO, zakwalifikowaniem do finału konkursu talentów trójki (program trzeci polskiego radia). Zawodowo zajmuje się marketingiem, w czym dorobiła się już KTRa i Kreatury.

Punkty programu:


dr inż. Robert J. Tomczak

dr inż. Robert J. Tomczak

Dziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji Wizualnej. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z sztuczną inteligencją, sieciami neuronowymi i ich praktycznym wykorzystaniem oraz efektywnym wykorzystaniem nowoczesnych technik informacyjnych. Fascynat Wolnego Oprogramowania i twórczości na otwartych licencjach. Wolne chwile poświęca fotografii, mechanice pojazdowej i analizom bezpieczeństwa sieci i systemów sieciowych.

Punkty programu:


Magdalena Cielecka

Magdalena Cielecka

Producentka gier przygodowych w studiu Artifex Mundi oraz doktorantka Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, chętnie mieszająca ze sobą perspektywę akademicką i praktykę pracy w gamedevie. Prowadzi zajęcia z projektowania gier wideo oraz warsztaty krytyki gier komputerowych. Również autorka cyklu felietonów „Anatomia Gier” na gram.pl. W najbliższej przyszłości videoblogerka na własnym kanale poświęconym analizie gier.

Punkty programu:


Tomasz "Quaz" Drabik

Tomek

Rocznik 1982 , jeden z prekursorów internetowego video o grach w Polsce. Od 2007 współpracujący m.in. z gaminator.tv, gamezilla.pl i saveproject.pl oraz przygotowujący różne materiały na swoje konto YouTube jako quaz9. Od 2003 roku twórca kilku komiksów internetowych (Tanatos, Gamer9, Bumelant), chwilowo w stanie spoczynku, ale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Muzyk - amator, psycholog z wykształcenia, grafik/DTPowiec z zawodu.

Punkty programu:


Artur Ganszyniec

Artur

Projektant gier wideo i papierowych gier fabularnych, główny scenarzysta komputerowego "Wiedźmina", współtwórca fabuły do Wiedźmina 2, obecnie główny designer w AT Games, projektant nagradzanej gry mobilnej Puzzle Craft i niedawno wydanego "Another Case Solved". Twórca gry fabularnej Wolsung: Magia Wieku Pary. Prowadzi zajęcia z projektowania gier na Politechnice Łódzkiej.

Punkty programu:


Dominik Gotojuch

Dominik Gotojuch

Twórca gier komputerowych, rodem z Poznania. Pierwsze gry pisał w czasie studiów na University of Glasgow, w jakże słonecznej Szkocji. Wkrótce potem rozpoczął przygodę w branży jako programista w Lionhead Studios, pracując przy Fable III pod kierownictwem Petera Molyneux. Po powrocie do Polski dołączył do zespołu CD Projekt RED i współtworzył najnowszą odsłonę Wiedźmina. Po zebraniu szlifów przy wysokobudżetowych produkcjach, zdecydował się na realizację niezależnych produkcji w ramach założonego przez siebie Robot Gentleman Studios.

Punkty programu:


Arkadiusz "Dark Archon" Kamiński

Arkadiusz

Redaktor naczelny serwisu arhn.eu, zajmującego się grami komputerowymi, filmami i muzyką. Znany ze swej pasji do elektronicznej rozgrywki oraz związanych z nią gadżetów, po burzliwej karierze rockmana postanowił zająć się recenzowaniem starych gier, tworzeniem publicystyki oraz nagrywaniem kolejnych odcinków youtubowego cyklu System Error. Zamiłowanie do Pokemonów i charakterystyczny, zniszczony występami głos uczyniły z niego jednego z najbardziej rozpoznawalnych członków grupy arhn.eu.


Marcin Kosman

Marcin Kosman

O grach pisze od 15 lat. Zaczynał w PSX Extreme, po latach przeniósł się do sieci, gdzie prowadził serwis Gamezilla, a od ponad roku szefuje Polygamii. Po drodze publikował m.in. w Playu, Komputer Świecie Gry i Dzienniku. Entuzjasta japońskich gier, filmów noir i muzyki elektronicznej, krytyk głupoty.

Punkty programu:


Maciej "Wonziu" Makuła

Maciej

Dawny dziennikarz związany z mediami internetowymi (oraz chwilowo jednym papierowym) zajmującymi się grami wideo. Ostatnimi laty kojarzony raczej z inicjatywą zwaną Suchym Kanałem, obecnie publicznie zajmujący się streamowaniem na żywo.

Punkty programu:


Marta 'Denae' Matyjewicz

Marta 'Denae' Matyjewicz

Gracz, grafik, geekonerd (któremu brakuje określeń na literę G) z wytrawnego rocznika 1987. Z elektroniczną rozrywką nie rozstaje się od niemal 23 lat. Przez jej ręce przewinęło się sporo grającego sprzętu i jeszcze więcej gier. Co dzień zabawia geekowską społeczność administrując profil na facebooku Grające Kobiety.

Punkty programu:


Paweł 'MrJedi' Musiałowski

Paweł Musiałowski

Dziennikarz, redaktor, tłumacz, pisarz i podróżnik, współtwórca i twórca znanych magazynów popkulturowych, wydawnictw filmowych, książkowych oraz multimedialnych. Autor tekstów znany m.in. z łamów magazynu CD-Action, występujący pod pseudonimem "MrJedi". Wybitny propagator japońskiej popkultury oraz wiedzy o Japonii, twórca takich projektów wydawniczych jak: Kawaii, Mangazyn, Anime-Gate, czy też cykl Japonia oczami fana.

Punkty programu:


Kamil "CTSG" Popielski

Kamil Popielski

Rocznik 1987, zamieszkały w Szczecinie. Twórca internetowego video o grach. Od 2010 prowadzi YouTubowy kanał CTSG87 poświęcony głównie formie "Let's Play". Dawniej tworzył także na kanale MinecraftPL, jednym z 2 głównych źródeł popularności Minecrafta w Polsce. Z grami związany również zawodowo. Prywatnie pożeracz seriali i miłośnik muzyki wszelakiej.

Punkty programu:


Piotr Rogoża

Piotr Rogoża

Urodzony w Gdańsku, wychowany na Ziemi Lubuskiej, przez Poznań trafił do Warszawy – i na tym kończyć nie zamierza. Autor trzech książek, kilkunastu opowiadań, scenariusza do jednej gry komputerowej i questów do innej (o których póki co za wiele powiedzieć nie może). Lada moment wejdzie w wiek cobainowy.

Punkty programu:


Agata "duds" Rutkowska

Agata

Urodzona w 1993 roku, mieszkająca na terenach malowniczego Pomorza. Od dziecka gracz z zamiłowania, który rozpoczynał swoją przygodę na Amidze, a dzisiaj wytrwale ćwiczy umiejętności manualne na DualShockach. Samozwańcza ambasadorka idei, że kobieta także może być graczem (i to całkiem niezłym), od trzech lat prowadzi YouTubowy kanał poświęcony let's playom. Grafik z zawodu, a także miłośniczka literatury fantasy, która uparcie przelewa swoje pomysły w słowa na wirtualnych kartkach papieru.

Punkty programu:


Joachim Snoch

Joachim Snoch

Rocznik 1983. Od około dekady pismak branżowy. Pracował w gram.pl, gaminator.pl, gry.wp.pl oraz miejscach pomniejszych. Obecnie pisze dla Filmwebu. Udziela się też w magazynie Gamer (internetowym) oraz czasopiśmie Gramy! (druk); raz na trzysta lat publikuje na Youtube filmiki o grach z Pegasusa. Prywatnie wielki amator kuchni historycznej i gastronomii, człowiek z obsesją czytelniczą, posiadacz kilku kotów...

Punkty programu:


Łukasz "Ichabod" Stelmach

Łukasz

Założyciel i prowadzący kanału lstelmach89 na YouTube. Omawia, promuje, wyśmiewa i poddaje krytyce wszystko, co tylko wpadnie mu w ręce – od horrorów, przez żenująco słabe gry, po hollywoodzkie blockbustery. Wielki fan wielu anglojęzycznych recenzentów, uważa styl Noah Antwilera (The Spoony One) czy Jamesa Rolfe'a za coś, na czym warto się wzorować. Członek redakcji serwisu arhn.eu, przygotowujący wideorecenzje gier na PC i 3DS, pisywał również dla serwisu sPlay.pl. Dumny Whovian, miłośnik złych filmów, uzależniony od blockbusterów z superbohaterami, fan komiksów i filmów z X-Menami, gier Nintendo oraz krwawych horrorów.

Punkty programu:


Piotr "Mithrandir" Żygadło

Piotr Żygadło

Urodzony w 1980 r. absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2007 pracuje w Artifex Mundi, gdzie zajmuje się produkcją gier komputerowych. W ostatnich latach specjalizuje się w tworzeniu casualowych gier przygodowych o tematyce fantastycznych thrillerów. Wcześniej w ramach amatorskiego zespołu Rangers of the North uczestniczył w tworzeniu gry RPG na bazie twórczości Tolkiena. Hobbystycznie organizator konwentów związany między innymi z Fornostem i Pyrkonem.

Punkty programu:


Piotr Zychowicz

Piotr Zychowicz

Rocznik 1980, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Długoletni dziennikarz „Rzeczpospolitej”, obecnie redaktor naczelny miesięcznika „Do Rzeczy Historia”. Jest jednym — obok Jerzego Haszczyńskiego i Katarzyny Zuchowicz - z inicjatorów akcji „przeciwko polskim obozom“ zorganizowanej w 2005 roku przez dziennik „Rzeczpospolita”. Autor opublikowanych przez Dom Wydawniczy „Rebis” głośnych książek Pakt Ribbentrop-Beck oraz Obłęd'44.

Punkty programu:


Wiktor Piątkowski

Wiktor Piątkowski

Scenarzysta, producent, wykładowca akademicki, założyciel BAHAMA FILMS. Doktorant w Szkole Głównej Handlowej, absolwent SGH i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent Laboratorium Scenariuszowego w Studiu Munka SFP. Uczestnik międzynarodowych wykładów, kursów i seminariów scenariopisarskich, m.in. prowadzonych przez Syda Fielda, Johna Truby’ego, Roberta McKee, Lindę Seger, Dova Simensa, Jamesa Ragana, Robina Mukherjee, Glena Benesta i Sammy Montanę. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Koła Scenarzystów i Koła Młodych SFP.  Pracował w Telewizji Polskiej, ITI Neovision, współpracował z Polkomtel S.A. oraz zajmował się marketingiem festiwalu Lato Filmów Script Forum, a pierwsze szlify zawodowe zbierał w USA w Parku Yellowstone. Jest m.in. współautorem scenariusza do filmu promującego Polskę na EXPO 2008. Jest pomysłodawcą i scenarzystą m.in. serialu „Wataha”. Razem ze Sławomirem Fabickim napisał scenariusz na podstawie powieści Stanisława Lema pt. „Pamiętnik znaleziony w wannie” (film w fazie developmentu).

Punkty programu:


Tomasz Sawiński

Tomasz Sawiński

Rendering artist i CG supervisor w Platige Image. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. W Platige Image od 2011 roku. Współtworzył filmy animowane "Fast Train", "Hero and the Message" oraz "Heroes nad the Mission", które powstały na zamówienie katarskiej Al Rayyan. Pracował także przy wielu produkcjach reklamowych studia.

Punkty programu:


Kamil Śmiałkowski

Kamil Śmiałkowski

Krytyk, dziennikarz i publicysta komiksowy i filmowy, scenarzysta komiksowy, redaktor naczelny serwisu Hatak.pl współautor wielu programów telewizyjnych i radiowych. Przez lata współpracował między innymi z działami kultury „Newsweeka”, „Wprost”, „Gazety Wyborczej”, był również naczelnym „Nowej Fantastyki”. Kamil to prawdziwy znawca popkultury, współautor pierwszego w Polsce leksykonu o Jamesie Bondzie oraz o wampirach w popkulturze oraz niezwykły gawędziarz pasjami opowiadający między innymi o gwiazdach kina i telewizji z którymi przeprowadzał wywiady. A przy okazji przewodniczący Akademii Węży „nagradzających” najgorsze polskie filmy.

 


Piotr "Ramel" Koryś

Piotr

Twórca RPGów, wydawca rpgów, gracz w rpg. Od ponad 20 lat gra w gry fabularne, od około 12 je tworzy. Zadebiutował na łamach Magii i Miecza przygodami i tekstami do Deadlands: Martwe Ziemie. Jego fascynacja tym systemem została doceniona przez Pinnacle Entertainment Group - najpierw pracował przy Deadlands Reloaded, ale szybko zaczął pracować jako redaktor linii Savage Worlds w PEGu. Współtworzył (jako autor, redaktor czy playtester) przy wielu grach rpg. Od 2010 roku sam wydaje gry rpg na rynek polski i zagraniczny - wprowadził na rynek edycję polską Savage Worlds oraz kilka dodatków do tej gry, a na rynku zagranicznym odniósł sukces wydana przez GRAmela gra Umberto Pignatelliego Beasts and Barbarians. Polska wersja tej gry planowana jest na Pyrkon 2014.

Punkty programu:


Maciej "repek” Reputakowski

fot. polter.pl

Maciej „repek” Reputakowski

Od wielu lat twórczo działa w fandomie. Przez dziewięć lat był redaktorem serwisu polter.pl, w tym przez trzy i pół jego redaktorem naczelnym. Przez dziesięć lat zasiadał w kapitule konkursu Quentin, był koordynatorem konwentów ConQuest i ConStar. Jest też współtwórcą konkursu na najlepszego gracza Gramy!, a weterani RPG mogą pamiętać go jako jednego z założycieli i twórców PEŚMu - Polskiego Elizjum Świata Mroku.

Punkty programu:


Wojtek Rzadek

fot. rpg.btorion.pl

Wojtek Rzadek

Z wykształcenia tłumacz i pedagog języka francuskiego. 

W środowisku fanów gier przeprowadził ponad 250 prelekcji, warsztatów i konkursów, organizuje i pomaga w tworzeniu zjazdów fanów gier i fantastyki, jest laureatem większości najbardziej prestiżowych konkursów w społeczności gier fabularnych w Polsce. Trzykrotny zdobywca PMM’a, laureat GRAMY!, Złotych Kości oraz Złotych Toporów.  Od trzech lat jest organizatorem Pucharu Mistrza Mistrzów. Jest jednym z założycieli i jednym z działaczy grupy kreatywnej Lans Macabre.
Tworzył LARPy po francusku dla Instytutu Francuskiego w Krakowie, przez wiele lat był MG, wychowawcą i kierownikiem obozów RPG dla BT Orion.  Jest właścicielem firmy ADMONDO tworzącej gry planszowe oraz gry interaktywne dla biznesu. Na swoim koncie ma dwie wydane gry planszowe : Abetto oraz Rice Wars (wydaną z Kuźnią Gier).

Punkty programu:


Maciej "lucek" Sabat

Maciej

Rocznik przedwojenny, współautor Wolsunga i produktów z jego linii. Połowa Geekozaura, smok fandomu i wielki fan konwentowania. Bloger, publicysta, redaktor, korektor, tłumacz (m.in. Honor&Krew), człowiek licznych talentów. Organizator wielu konwentów (swój pierwszy sam zorganizował), pomysłodawca wielu projektów i inicjatyw RPG-owych. Sam o sobie: „kreator, autor, tkacz narracji, wizjoner, emerytowany czarnoksiężnik”.

 


Michał „Puszon” Stachyra

fot. fajnerpg.pl

Michał „Puszon” Stachyra

Wydawca, autor tekstów i redaktor prowadzący Wolsunga oraz połowa Geekozaura. Właściciel Kuźni Gier i marki Gry Na Zamówienie, współautor przeszło 20 gier planszowych i karcianych (min. Wiedźmin, Kapitan Bomba, Wiochmen), wydawca i producent wykonawczy kolejnych kilkunastu (m.in. Alcatraz czy Veto!). Były redaktor naczelny magazynu Gry Planszowe. Publikował m.in. w Magii i Mieczu, Portalu, Labiryncie, Hyperionie, Science Fiction i licznych portalach internetowych. Ongiś członek kapituły Quentina, organizator PMM i Gramy!.  Koordynator wielu słynnych konwentów, bloger, prelegent i osobowość fandomowa.

Punkty programu:

 


dr Michał Sołtysiak

dr Michał Sołtysiak

Dyplomowany Grabarz, Prawdziwy Doktor, choć bez Tardis. Archeolog i badacz wszystkiego, co stare lub ciekawe. Sekretarz Kapituły Nagrody Quentina, członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Erpegowiec od dwudziestu lat. Straszył swoimi wypocinami w Magii i Mieczu, Portalu i gazetach netowych, Jeden z Ojców Założycieli Gwiezdnego Pirata. Miał swój złowrogi wpływ na wydawanie i tworzenie kilku systemów w Polsce (np. Monastyr, Crystalicum). Od lat na Pyrkonie i zawsze z nowymi pomysłami.

Punkty programu:


Rafał Szyma

Rafał Szyma

Projektant (grafika, gry fabularne i planszowe). W 2006 roku sprofesjonalizował swoje hobby, dołączając do wydawnictwa Portal Games. W latach 2006-2013 autor i współautor dodatków do Neuroshimy: Gry Fabularnej i innych produktów RPG wydawnictwa. Szef linii NS RPG w latach 2010-2012. W latach 2009-2011 redaktor naczelny magazynu "Świat Gier Planszowych". Współautor gry bitewnej Neuroshima Tactics. Autor szaty graficznej gier planszowych Portal Games (m.in. Dziedzictwo, Pośród Gwiazd). Pisuje po polsku i po śląsku. Bloguje na oschl.wordpress.com.

Punkty programu:


Mateusz „Craven” Wielgosz

fot. kwentin.vot.pl

Mateusz „Craven” Wilegosz

Doświadczony erpegowiec z wieloletnim stażem i zajadły dyskutant internetowy. Wieloletni sędzia Pucharu Mistrza Mistrzów. Zwycięzca siódmej edycji konkursu Gramy!, Zdobywca Quentina 2011. Obecnie przewodniczy kapitule konkursu. Jest współautorem almanachu Graj Trikiem wydawnictwa Portal. Pełni też funkcję MG na obozach RPG Orion. Poza pisaniem i działaniem w środowisku RPG, prowadzi blog "Węglowy Szowinista" poświęcony nauce i technice.

Punkty programu:

- -


Monika Lecińska-Ruchniewicz

fot. Imaginarium Photography

Monika Lecińska-Ruchniewicz

Japonistka, tłumaczka, dydaktyk. Obecnie doktorantka i wykładowca w Katedrze Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się badaniem współczesnego teatru japońskiego z pogranicza sztuki i rozrywki oraz artystyczno-społecznych aspektów japońskiej kultury popularnej. Od kilku lat publikuje w językach polskim, angielskim i japońskim. Bezkompromisowa realistka w świecie fantastyki żyjąca od premiery do premiery nowej części Final Fantasy.

Punkty programu:


Anna Wiśniewska

fot. Imaginarium Photography

Anna Wiśniewska

Psycholog, pedagog, psychoterapeuta. Łączy praktykę psychologiczną z działalnością naukową w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wychowana na polskiej i rosyjskiej fantastyce. Zainteresowaniem problematyką japońskiej popkultury zaraziła ją Monika Lecińska - Ruchniewicz, która pewnego pochmurnego dnia zadzwoniła z pytaniem, czy ta nie rzuciłaby okiem na to zagadnienie z perspektywy psychologicznej i terapeutycznej.

Punkty programu: