Bloki programowe

Przygotowując program Pyrkonu, zapewnimy uczestnikom zróżnicowane atrakcje, które nikomu nie pozwolą się nudzić. W celu ułatwienia odnalezienia interesujących Was punktów programu, podzieliliśmy program na bloki:

wszystko

Blok filmowy

Miejsce, w którym wszyscy fani dobrego i słabego kina znajdą coś dla siebie. Prelekcje i warsztaty filmowe, spotkania z ludźmi, którzy znają się na animacji, reżyserowaniu oraz charakteryzacji. Goście ze świata filmu i seriali. 

Blok anglojęzyczny

Na Pyrkonie już po raz drugi pojawi się blok punktów programu prowadzonych w języku angielskim. Tematycznie będzie blokiem przekrojowym, od literatury, przez film po gry i mangę, pozwalającym na aktywne uczestnictwo w konwencie także niepolskim uczestnikom. Oprócz prowadzonych bez tłumaczenia spotkań z zagranicznymi gośćmi, w jego skład wejdą także punkty programu przygotowane przez anglojęzycznych prelegentów. 

Blok gier elektronicznych

Gry to przecież nie tylko pozycje na PC-ty – to także wiele innych platform! Czekają na Was nieziemskie atrakcje: fascynujące prelekcje, spotkania z twórcami gier i emocjonujące turnieje! Będziecie mogli dowiedzieć się ciekawostek i poznać nowości od licznych Wystawców, potańczyć na DDRach, pośpiewać na Karaoke, zagrać na ulubionych konsolach, odczuć nostalgiczną radość oldschoolowych gier w strefie Retro

 

blok gier elektronicznych

Blok literacki

Tradycyjnie najbardziej rozbudowany blok programowy Pyrkonu, wypełniający szczelnie aulę oraz 3 sale prelekcyjne. Tutaj spotkacie swoich ulubionych pisarzy (zarówno uznane sławy, jak i obiecujących debiutantów), krytyków, redaktorów i wydawców. W tym bloku odbywać będą się spotkania autorskie, prelekcje i panele dyskusyjne na różnorodne tematy – od teorii literatury, przez religię, nauki ścisłe, filozofię, historię, mistykę, aż do eksploracji kosmosu.

 

blok literacki

Blok naukowy

Dla wszystkich, którzy podczas dobrej zabawy chcieliby dowiedzieć się czegoś naukowego na tematy związane z fantastyką. Profesjonalni naukowcy i pasjonaci, puszczając wodze fantazji, opowiedzą Wam ciekawostki z astronomii, fizyki, historii, etnografii, biotechnologii i wielu innych dziedzin wiedzy, które tylko z pozoru wydają się być tajemne. W trakcie licznych prelekcji i paneli dyskusyjnych przekonacie się, jak interesująca jest nauka podana w lekkostrawnym sosie pyrkonowym.

blok naukowy

Blok RPG-owy

Poszukiwaczom niezapomnianych wrażeń przedstawimy nowe oraz nieznane szerzej systemy. Zanurzymy się w opowieściach z karczmy, a teoretycy będą mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów i wejść w polemikę ze sławami polskiego światka RPGowego. Praktycy natomiast będą mieli okazję do wzięcia udziału w jednej z wielu sesji, przeżycia wspaniałych przygód i zawiązania nowych znajomości. Nie zapomnij zabrać ze sobą kostek!

Blok LARP-owy

Jeżeli masz ochotę zagrać w LARP-a w czasie trwania Pyrkonu, zapraszamy! Nie musisz mieć profesjonalnie przygotowanego stroju, ani znać dokładnie świata gry. W tym bloku programowym znajdziesz odbywające się równolegle co najmniej dwa LARP-y – od samego rana do późna w nocy. W osobnych salach, z dala od zgiełku, możesz zagrać w przeróżne systemy: od fantasy, przez płaszcz i szpadę, rzeczywistość alternatywną, cyberpunk, aż po science-fiction. W ramach bloku przeprowadzimy także osobną atrakcję – Złote Maski 2013, czyli kolejną edycję konkursu na najlepszego LARPa i gracza Pyrkonu!

blok LARPowy

Blok komiksowy

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich pasjonatów sztuki komiksowej – zarówno tych, którzy dopiero przygodę rozpoczynają, jak i starych wyjadaczy. W bloku znajdziecie wiele atrakcji związanych z tematem komiksu – od prelekcji po spotkania z autorami, czy też warsztaty. Wiedzą podzielą się z wami eksperci oraz pasjonaci związani z najróżniejszymi tematami komiksowymi. 

Blok manga i anime

Blok mangowy jak co roku będzie obfitował w przeróżne prelekcje i panele dyskusyjne dla początkujących i zaawansowanych dotyczące japońskich komiksów i animacji. Zajmiemy się seriami popularnymi i mniej znanymi, starszymi jak i najnowszymi hitami. Jednak nie samą mangą i anime Japonia żyje, nie zabraknie programu dotyczącego innych gałęzi kultury i historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Będziecie mogli zobaczyć najdziwniejsze reklamy, posłuchać muzyki (i o muzyce) i poznać typowo dalekowschodnie obyczaje.

blok manga i anime

Blok konkursowy

Masz trochę wolnego czasu pomiędzy interesującymi Cię punktami programu? Może jesteś zainteresowany jakąś pamiątką z Pyrkonu? A może po prostu chcesz się pochwalić wiedzą lub sprawdzić, czy znajdzie się w jakiejś dziedzinie geek większy niż Ty? Mamy coś właśnie dla Ciebie!

Blok planszówkowy – Games Room

W wolnej chwili zapraszamy do Games Roomu wypełnionego po brzegi planszówkami, gdzie czekają na was liczne okazje do współzawodnictwa. Przygotowaliśmy dla Was również turnieje gier karcianych i bitewnych.

 

blok gier planszowych

Blok gier karcianych – Games Room

Jeżeli najbardziej lubisz trzymać je w dłoni, to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Zróżnicowane i dostępne w zasięgu ręki w naszym Games Roomie!

Blok gier bitewnych – Games Room

Lubisz kiedy te małe ludziki same decydują, jak najlepiej się bronić? Doskonale Cię rozumiemy i mamy tam kilka sążnistych metrów kwadratowych dla takich maniaków jak Ty!

Blok dla początkujących

Ideą tego bloku jest promowanie i tłumaczenie na przystępny język zagadnień związanych z szeroko pojętą fantastyką. Będzie to cykl powtarzających się, piętnastominutowych wystąpień, w których prelegenci wprowadzą uczestników imprezy do zagadnień takich jak np. RPG, Manga, gry karciane, SF a Fantasy itp. Każdy może dowiedzieć się czegoś nowego o fantastyce!

Blok dziecięcy

Oto odpowiednie miejsce dla młodszych (od 4 do 12 lat) i najmłodszych (do 4 lat) uczestników Pyrkonu. W Świetlicy Fantastycznej ci pierwsi znajdą gry planszowe i krótkie warsztaty umiejętności plastycznych nawiązujących do różnych dziedzin fantastyki. Ci drudzy, wraz ze swymi opiekunami, również będą mogli oddać się różnorakiej twórczości, jak i znaleźć pluszaka do zabawy, czy książkę do obejrzenia. Nad wszystkim czuwać będą doświadczeni opiekunowie dzieci. Mini Pyrkon, albo Pyrkącik, pozwoli uczestnikom w wieku do 12 lat odkryć, że fantastyka w licznych jej odmianach to godna zainteresowania dziedzina kultury, a ludzie zajmujący się nią, zarówno twórcy jak i pasjonaci, to ciekawe osoby.

Blok strojów

Jeżeli najbardziej lubisz szałowe przebrania, wczuwać się w kogoś innego, występować, odgrywać scenki, albo po prostu ubrać się inaczej niż zwykle, to ten blok jest właśnie dla Ciebie! W ramach tego bloku organizujemy Wielki Konkurs Strojów – Maskarada oraz festiwalowe studio fotograficzne!

blok stojów

Blok festiwalowy

Nie samymi prelekcjami żyje człowiek. Zatrzymaj się na chwilę przy jednej z wielu wystaw pyrkonowych, porozmawiaj z fantastycznymi artystami o ich nietuzinkowym spojrzeniu na sztukę. Przespaceruj się po wiosce postapokalpitycznej lub wciel się w realia średniowiecznego obozu. Weź udział w warsztatach ze sztuk walki, magii i tańca. Koniecznie posłuchaj jednego z fantastycznych koncertów, a w wolnej chwili skorzystaj z przestrzeni fotograficznej. Błyski fleszy przeniosą Cię w zupełnie inny świat.

warsztaty

fot. Marcin Pflanz, Katarzyna Nowacka, Piotr Derkacz

Blok integracyjny

Świeżo upieczony blok idealny dla każdego uczestnika. Jeśli jesteś po raz pierwszy na Pyrkonie, jeśli twoi znajomi nie przyszli i potrzebujesz nowej ekipy, albo jeśli po prostu chcesz zawrzeć nowe znajomości poszukaj atrakcji sygnowanych naszym blokiem. Proponujemy oprowadzanie po Pyrkonie, gry terenowe, zespołowy Twister, konwentowy savoir vivre, pomoc w organizowaniu spotkań na terenie konwentu oraz wiele innych atrakcji. Szukaj nas na terenie całego konwentu.