Pyrkon 2011 - festiwal fantastyki w Poznaniu

Tydzień Fantastyki

Już 25 marca rozpocznie się w Poznaniu Festiwal Fantastyki Pyrkon 2011. Jest to wspaniała okazja, żeby mieszkańcy Poznania mogli poznać bliżej bogatą i różnorodną gałąź kultury, która rozwija się w pięknym mieście Poznań. Czy zdarzyło się wam być na spacerze na Cytadeli i nagle przebiegła obok was grupa ludzi w futrach i kolczugach, wymachujących sztucznymi mieczami? A może gdzieś w tramwaju przypadkiem usłyszeliście rozmowę ludzi opowiadających sobie, co robili po zagładzie nuklearnej? Oni właśnie zajmują się fantastyką.

Przed Pyrkonem będzie można spotkać ich w Poznaniu kilka razy – w ich naturalnym środowisku, grających w gry planszowe czy dyskutujących o ekranizacjach Lema. Od poniedziałku do czwartku w Poznaniu odbędzie się Tydzień Fantastyki.

W poniedziałkowy wieczór Gramajda zaprasza do Alibi club o godz. 18. Gramajda to grupa ludzi grających w nowoczesne planszówki. Są wśród nich lekarze, murarze, prawnicy, rysownicy, księgowe, nauczyciele, uczniowie, marketingowcy, historycy, fizycy, informatycy, biotechnologowie, panie domu, lingwiści, studenci i przedstawiciele wielu innych grup zawodowych i wiekowych – ale to kim są i ile mają lat traci znaczenie w chwili, kiedy siadają do stołu, by wspólnie pograć, ponegocjować, pomyśleć, pośmiać się i po prostu miło spędzić czas.

We wtorek o godzinie 19.00 Centrum Kultury Zamek zaprasza do Sali pod zegarem gdzie obędzie się Dyskusyjny Klub Filmowy. Wyświetlona zostanie ekranizacja opowiadania Stanisława Lema pt. „Rozprawa” z cyklu „Opowieści o pilocie Pirxie”. Rzeczywistość dalekiej przyszłości. Naukowcy tworzą nowy model robotów, które wyglądają jak ludzie, lecz w wielu dziedzinach przewyższają ich inteligencją i są znacznie bardziej wytrzymałe m.in. podczas kosmicznych wojaży… Film poprzedzi prelekcja, a spotkanie zakończy dyskusja. Wstęp wolny.

Środowe spotkanie Klubu fantastyki Druga Era to doskonała okazja, żeby zakupić trzydniową akredytację na Pyrkon 2011 dla zwykłych użytkowników. Będzie można poznać osobiście organizatorów Festiwalu i uzyskać odpowiedzi na nurtujące was pytania. Spotkanie rozpocznie się o 20.00 w Amore del Tropico.

W czwartek o fantastyce w nauce oraz nauce w fantastyce opowiedzą wykładowcy poznańskich uczelni wyższych. W godzinach 9-13.00 w sali gamma Collegium Iuridicum Novum (al. Niepodległości 53) będzie można dowiedzieć się między innymi dlaczego bitwy galaktyczne znane z Gwiezdnych Wojen wyglądałyby w rzeczywistości trochę inaczej niż w filmie oraz jakie znaczenie dla filmów grozy mają miejskie legendy. Zapraszamy nie tylko studentów!

Login:

Hasło:Rejestracja

Patroni Pyrkonu 2011

Prezydent miasta Poznań

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu