Pyrkon 2011 - festiwal fantastyki w Poznaniu


Goście

Co roku na Pyrkonie możecie spotkać się z licznymi autorami fantastyki, zarówno polskiej jak i zagranicznej. Każdego z pisarzy będzie można zastać na spotkaniach autorskich, prelekcjach lub panelach dyskusyjnych.

Poniżej znajdziecie listę gości, którzy potwierdzili swoją obecność - dziękujęmy wszystkim, którzy swoimi sugestiami na PyrForum pomogli nam w skompletowaniu tego zacnego grona.

Goście zagraniczni:

Goście krajowi:
Adrian Tchaikovsky

Adrian Tchaikovsky - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Jego nazwisko brzmi naprawdę bardziej swojsko – po prostu Czajkowski, gdyż jego dziadek przybył do Wielkiej Brytanii z polskiego Gruczna. Sam Adrian urodził się już jednak w Anglii, a tam mało kto potrafi wymówić to nazwisko w oryginalnym brzmieniu. Fantastykę lubi od dzieciństwa, aczkolwiek studiował zoologię i psychologię, aby skończyć jako… prawnik. Przez cały ten czas wszakże nie rozstawał się z ulubioną literaturą – pisał rozliczne opowiadania i powieści, jednocześnie próbując je opublikować. Bezskutecznie. W końcu wpadł na pomysł stworzenia monumentalnego cyklu Cienie Pojętnych, łączącego wiele stylów i nowatorskich pomysłów. Kiedy pojawił się z nim u wydawcy miał gotowe już pierwsze cztery tomy i kilka kolejnych w zanadrzu. I tak oto rozpoczęła się wielka przygoda ze światem insektopodobnych – ludzi posiadających silne cechy owadzie. Obecnie Adrian jest zarówno pełnoetatowym pisarzem, jak i doradcą prawnym. Na szczęście udaje mu się wyrwać co jakiś czas spod natłoku pracy. W Polsce gościł już dwukrotnie – raz, jako autor, a raz prywatnie. Jego wizyta na Pyrkonie będzie trzecią wyprawą do kraju przodków. Po raz pierwszy tez odwiedzi Poznań.
Ewa Białołęcka

Ewa Białołęcka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Jedna z prekursorek fantasy w Polsce. Pierwsza kobieta, która dostała Nagrodę Imienia Janusza A. Zajdla - za rok 1994 za opowiadanie Tkacz iluzji. Drugiego Zajdla otrzymała za rok 1997 za opowiadanie Błękit maga. Autorka między innymi Kronik drugiego kręgu, w skład których wchodzą: zbiór opowiadań Tkacz iluzji (1997), jego powieściowa wersja Naznaczeni błękitem (2005), Kamień na szczycie (2002) oraz Piołun i miód (2003). W roku 2006 wydała zbiór opowiadań Róża Selerbergu, a w roku 2008 powieść Wiedźma.com.pl. Na rok 2011 zapowiadana jest kolejna książka osadzona w Kronikach drugiego kręgu - Czas złych baśni. Prócz prozy para się też tworzeniem witraży oraz drobiazgów biżuteryjnych, stanowiących obiekt pożądania bywalczyń konwentów.
Jarosław Błotny

Jarosław Błotny - kliknij aby powiększyć zdjęcie

ur. 1964, absolwent dziennikarstwa UAM w Poznaniu (pracy w zawodzie nigdy nie podjął), Debiutował w 1986 roku na łamach almanachu młodej poezji wielkopolskiej „Przedpole”. Powrócił do pisania, gdy stwierdził, że z trudem znajduje w księgarniach światy, o których chciałby czytać. W efekcie w 2006 roku opublikował dobrze przyjętą powieść science – fiction pt. „Plan wymierania”. Jak twierdzi, cykl „Oium ludu rzymskiego” musiał powstać, albowiem zawsze uważał starożytny Rzym za kwintesencję indoeuropejskiego antyku, na którym została ufundowana zachodnia cywilizacja. Zawarł w nim autorską wizję początków świata, któremu nie dano szansy, by mógł zaistnieć.
Anna Brzezińska

Anna Brzezińska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1971 roku. Mediewistka. Jedna z najpopularniejszych pisarek fantasy. Współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA.

Zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała książki: Zbójecki gościniec, Żmijowa harfa (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Letni deszcz. Kielich, Wody głębokie jak niebo (tytułowe opowiadanie nagrodzone kolejnym Zajdlem) i Plewy na wietrze oraz szereg opowiadań. Wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim tworzy cykl Wielka Wojna, dotychczas ukazały się dwa tomy.

Ostatnio ukazał się czwarty tom sagi o zbóju Twardokęsku, zatytułowany Letni deszcz, Sztylet oraz wznowienie zbioru opowiadań Opowieści z Wilżyńskiej Doliny. Poza tym Anna Brzezińska pracuje nad doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) oraz scenariuszem serialu fantasy.
Michał Cetnarowski

Michał Cetnarowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Historyk, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor, pisarz. Publicysta „Nowej Fantastyki”, e-zinu „Creatio Fantastica”; a także „Wiedzy i Życia”, „Focus: Historia”, „Gazety Rycerskiej” i „Magazynu Literackiego RED”. Felietonista „Magazynu Fantastycznego” w latach 2005-2008. Szef działu literatury polskiej magazynu „Fantasy & Science Fiction”. Tłumacz komiksów (m.in. Hard Boiled Millera/Darrowa, Sygnał do szumu Gaimana/McKeana), był redaktorem antologii Nowe idzie. Jego teksty beletrystyczne ukazywały się w magazynach branżowych i antologiach Polowanie na lwa (2006) i Kanon barbarzyńców (2008), zaś samodzielnym książkowym debiutem Michała był zbiór opowiadań Labirynty (2009).
Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Teatrolog z Kołobrzegu, urodzona w 1972 autorka literackiej biografii wieloletniego ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa, powieści Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, będącej relacją z łódzkiego getta opowiedzianą zza kulis oraz niedawno wydanej pierwszej części cyklu Północna Droga Pt. Saga Sigrun.
Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1982. Enfant terrible polskiej fantastyki, udatnie maskujący się jako animator kultury. Wydał dwa zbiory opowiadań: Kłamca (2005) i Kłamca 2: Bóg marnotrawny (2006) i Gotuj z papieżem (2009), oraz powieści: Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008), Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008), Ofensywa szulerów (2009) i Krzyż Południa. Rozdroża (2010). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla - za rok 2005 za opowiadanie Cicha Noc i za rok 2006 za opowiadanie Bóg marnotrawny. Sługa Metatrona. Ojciec dwojga dzieci. Jak widać - utalentowany i wszechstronny.
Dariusz Domagalski

Dariusz Domagalski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzony w 1972 roku w Gdyni, obecnie mieszkający w Gdańsku. Pierwsze publikowane opowiadania to humoreski o dzielnych marynarzach polskiej floty wojennej z ORP „Dzik”, drukowane w miesięczniku „Science Fiction Fantasy i Horror”. Ma na koncie również teksty w poważniejszym tonie, w tym mini-powieść z gatunku hard s.f. Silentium Universi.
Z pasji do historii zrodził się krzyżacki cykl powieściowy obejmujący trzy pozycje: Delikatne uderzenie pioruna, Aksamitny dotyk nocy oraz Gniewny pomruk burzy, wydane przez wydawnictwo Fabryka Słów.
Artur "Garnek" Ganszyniec

Artur

Z grami fabularnymi powiązany od czasów szkoły średniej. Redaktor Inkluza, współtwórca serwisu DarkInn. Jeden z animatorów Cytadeli Upadłych Dusz. Główny twórca fabuły gry komputerowej Wiedźmin, autor gry fabularnej “Wolsung: Magia Wieku Pary”
Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1965. Debiutował już w 1982, lecz przez następne dwadzieścia lat publikował sporadycznie, głównie na łamach Fenixa i w antologiach. Członek legendarnego Klubu Tfurców, wieloletni redaktor naczelny Fenixa. Również dziennikarz i tłumacz komiksów. Jego kariera pisarska nabrała rozpędu w 2003, wraz z opublikowaniem debiutanckiego zbioru opowiadań Księga jesiennych demonów, który zebrał entuzjastyczne recenzje. Drukiem wydał jeszcze powieść Popiół i kurz oraz trzy tomy trylogii Pan Lodowego Ogrodu. Trzykrotny laureat Nagrody imienia Janusza A. Zajdla - za powieści Pan Lodowego Ogrodu tom I, Popiół i kurz oraz za opowiadanie Wilcza zamieć. Warto dodać iż był pierwszym w historii pisarzem, który w tym samym roku zdobył Zajdla równocześnie za opowiadanie i za powieść.
Znaczną część jego twórczości zakwalifikować można jako współczesne horrory. Taki jest Popiół i kurz, taka jest większość opowiadań. Pan lodowego Ogrodu zgrabnie łączy konwencje SF i fantasy rozgrywając się na dalekiej planecie o niższym niż ziemski stopniu rozwoju. W opinii krytyków jest też Grzędowicz mistrzem stylu i języka, mogącym konkurować jedynie z Andrzejem Sapkowskim.
Maciej Guzek

Maciej Guzek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z twórców Innych Planet. Jako fantasta zadebiutował w 2001 opowiadaniem Brzask na łamach Science fiction. Po kilku opublikowancyh opowiadaniach w klimatach fantasy posttolkienowskiej przyszedł zasadniczy zwrot w jego twórczości, wraz z udziałem w konkursie na opowiadanie, ogłoszonym przez NF i British Council. Opowiadaniem Królikarnia Maciej zdobył drugą Nagrodę i nominację do Zajdla za rok 2004. Kilka następnych tekstów osadzonych w tym samym świecie złożyło się na zbiór opowiadań, również zatytułowany Królikarnia. Opublikował też kilka tekstów w antologiach, w tym Zmianę (antologia Księga smoków), która przyniosła mu drugą nominację do Zajdla oraz Adwent (antologia Księga strachu) wyróżniony kolejną nominacją. Wyróżnienie to nie ominęło również powieści Trzeci Świat, wydanej w 2009.

Większość utworów Macieja to współczesny zgrabny mariaż science fiction i fantasy. Taki jest świat Królikarni, gdzie Polska staje się światowym mocarstwem dzięki odkryciu i eksploatowaniu przejść do innego, magicznego świata. Często ucieka się do zabaw literackich, przejawiających się to w aluzjach do naszego świata, to w języku jego bohaterów.
Agnieszka Hałas

Agnieszka Hałas - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Autorka fantasy, z wykształcenia biolog molekularny. Znana głównie z opowiadań utrzymanych w mroczno-baśniowej stylistyce; pisze też wiersze. Od 1996 r. należy do Lubelskiego Klubu Fantastyki "Syriusz".
Marek S. Huberath

Marek S. Huberath - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1954. Krakowski fizyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odkrycie drugiego literackiego konkursu Fantastyki z lat osiemdziesiątych. Jego debiutanckie opowiadanie Wrocieeś Sneogg, wiedziaam... zdobyło nagrodę w tym konkursie, pokonując między innymi Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Autor sześciu książek, jeden z zaledwie kilku fantastów wydawanych przez Wydawnictwo Literackie. Trzykrotny laureat Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla - za opowiadanie Kara większa oraz powieści Druga podobizna w alabastrze i Gniazdo światów. Dodatkowo zapalony miłośnik wysokogórskich wędrówek. Jako naukowiec pisze głównie science fiction, jednakże najważniejszym problemem jego utworów są kwestie duchowe, religijne i metafizyczne. Często tym samym dotyka tematu Piekła, śmierci i relacji człowieka z Bogiem. Najnowszą książką Marka jest wydana w lutym tego roku powieść Vatran Auraio.
Aleksandra Janusz

Aleksandra Janusz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

(ur. 24 maja 1980) – polska pisarka fantasy.
Z wykształcenia biolog molekularny, obecnie doktorantka w Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.
Debiutowała w "Science Fiction" 4/2002 opowiadaniem Z akt miasta Farewell. Jej pierwsza powieść pt. Dom Wschodzącego Słońca ukazała się w 2006 roku nakładem wydawnictwa Runa. Jest także autorką opowiadań publikowanych na łamach internetowego magazynu Fahrenheit.
Lech Jęczmyk

Lech Jęczmyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

"Ojciec" fantastyki w Polsce. Redaktor i wydawca książek fantastycznych, uznawanych za "kanoniczne". Wybitny tłumacz (P.K. Dick, J. Heller, K. Vonnegut), wieloletni redaktor Fantastyki, a następnie jej felietonista, w cywilizacyjno-profetycznych rozważaniach Nowego średniowiecza (zbiór tych felietonów Trzy końce historii... ukazał się dwa lata temu), a które to w jakiejś mierze kontynuuje na łamach fanzinu Inne Planety i we Frondzie. Praktycznie od początku obecny na Pyrkonach, gdzie obok spotkań autorskich, jest niezastąpionym uczestnikiem paneli dyskusyjnych.
Barbara "Maskotka" Karlik

Barbara

Harfiarka z Poznania, mieszkająca w Gdyni. Na Pyrkonach jest już niemal elementem stałego wystroju wnętrza. Pisze teksty zainspirowane twórczością pisarzy fantasy i sf (Tolkien, Dukaj), tłumaczy piosenki i wykonuje zarówno prawdziwy harpcore w postaci XVI-XIX wiecznych utworów Irlandzkich i Szkockich harfiarzy, jak i swobodniejszy folk, czy muzykę współczesną.
Na Pyrkonie 2011 łatwo ją znaleźć na stoisku Rebela.
Jacek Komuda

Jacek Komuda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Pierwszy Sarmata Trzeciej RP. Z wykształcenia historyk, z zawodu pisarz. Wpadł na genialny w swej prostocie pomysł, by pisać fantasy osadzone w realiach Rzeczpospolitej szlacheckiej; pisuje też scenariusze do gier komputerowych. Wydał jedenaście książek, głównie w wydawnictwie Fabryka Słów – najbardziej znane to Opowieści z Dzikich Pól, Diabeł łańcucki czy Galeony Wojny. Nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla za rok 1997 za opowiadanie Tak daleko do nieba. I oczywiście jeden z twórców gry fabularnej Dzikie Pola oraz scenariuszy do gier komputerowych, m.in. do gry Wiedźmin.
Piotr Koryś

Piotr Koryś - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Z wykształcenia - ekonomista, z zawodu - doradca, z zamiłowania – rpgowiec. Jest kierownikiem linii systemów RPG “Savage Worlds” w Pinnacle Entertainment Groups i ich wydawcą w Polsce.
Rafał Kosik

Rafał Kosik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1971. Pisarz, właściciel wydawnictwa Powergraph. Przerwał studia architektonicznie, by założyć agencję reklamową, z czasem zdobywał też coraz większą popularność jako pisarz. Autor trzech powieści fantastycznych - Mars, Vertical i Kameleon, za którego otrzymał w 2009 roku Nagrodę Imienia Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Żuławskiego, a także wielu opowiadań, głównie na łamach „Nowej Fantastyki” i „Science Fiction”. Jeden z nielicznych obecnie twórców klasycznej fantastyki naukowej, czasem z elementami horroru. Duży sukces rynkowy odniósł bestsellerowym cyklem powieści dla dzieci i młodzieży o przygodach Felixa, Neta i Niki. W tym roku obejrzymy w kinach film na podstawie jednego z tomów tej serii.
Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1972. Debiutowała w roku 1997 na łamach Fenixa, dwa razy wyróżniona Srebrnym Globem, osiem razy nominowana do Zajdla, laureatka tejże nagrody w roku 2007. Zasłynęła opowiadaniami przedstawiającymi świat aniołów, wydanymi w dwóch zbiorach - Obrońcy królestwa (Runa 2003) i Siewca wiatru (Fabryka Słów 2004). Wydała dwutomową powieść Zakon Końca świata, a do jej najnowszych dzieł należy Ruda sfora, inspirowana szamanizmem syberyjskich Jakutów, cykl Upiór Południa, którego wszystkie cztery części ukazały się w 2009 roku oraz wydany w 2010 r. cykl będący kontynuacją Siewcy Wiatru, czyli dwutomowy Zbieracz Burz.
Maja, z wykształcenia archeolog, dała się poznać jako znawczyni szamanizmu i mitologii ludów, które go praktykują. Prywatnie żona Jarosława Grzędowicza oraz urocza, bardzo kontaktowa osoba
Jacek Kowalski

Jacek Kowalski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Od kilku lat stały gość Pyrkonu. Kórniczanin, poeta, muzyk, poszukiwacz zapomnianych pieśni średniowiecznych i tych, z czasów sarmackiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poprzez kameralny koncert, zabierze swych słuchaczy w odległe krainy dzikich pól i tajemniczych zamków. Czeka nas ponad godzina muzycznej i duchowej uczty, której nie można na Pyrkonie przegapić!
Staszek Mąderek

Staszek Mąderek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Reżyser, scenarzysta, kompozytor, niezależny producent filmowy, absolwent PWSFTviT W Łodzi. Jeden z pierwszych w Polsce twórców komputerowych animacji i efektów specjalnych, autor internetowego przeboju sprzed lat: "Stars in Black". Kabaretowo-teatralne korzenie mają wyraźny wpływ na jego konwentowe prelekcje.
Paweł Majka

Paweł Majka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzony Krakus. Nie pomijając młodzieńczej publikacji w „Świecie Młodych”, za poważny debiut uznać należy opowiadanie Poświat w antologii Tempus Fugit. Publikował w e-zinach: „Fahrenheit” (także pod pseudonimem: Paweł Czerwiec) i „Esensja” oraz w miesięczniku „SFF&H”. Obecnie dopieszcza stare opowiadania i mozolnie przenosi na dysk twardy dwie powieści, które ma nadzieję wydać. Jedną z nich, utrzymaną w konwencji space opery, zapowiada na ten rok wydawnictwo Powergraph.
Michał "Furiath" Markowski

Michał

Autor polskiej gry fabularnej “Klanarchia”. Od wielu lat związany z grami RPG, współautor fanzinu "De Profundis", były redaktor działu RPG na serwisie Polter.pl.
Iwona Michałowska-Gabrych

Iwona Michałowska-Gabrych - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Anglistka i hispanistka, tłumaczka i redaktorka, w porywach pisarka. Tłumaczyła książki m.in. Ayn Rand, Raya Bradbury’ego, Jeffreya Forda, Joe Haldemana, Ramseya Campbella, a także sporo literatury dziecięcej i młodzieżowej, którą uwielbia czytać, a nawet próbuje pisać. Współpracowała z „Nową Fantasyką” jako tłumaczka, z „Czasem Fantastyki” jako recenzentka. Obecnie w obu rolach współpracuje z polską edycją „Fantasy & Science Fiction”
Marcin Mortka

Marcin Mortka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Niegdyś mistrz gry (od pojawienia się w 2005 roku syna jakby rzadziej), popularyzator RPG w Polsce, współpracownik Portalu oraz Magii i Miecza, parał się też szlachetną sztuką przekładu (powieści marynistyczne Patricka O`Briena). W roku 2003 zadebiutował w wydawnictwie Runa powieścią Ostatnia saga, osadzoną w realiach wikińskich. Kolejna była Wojna runów i Świt po bitwie (czytać należy w odwrotnej kolejności) oraz dylogia Karaibska krucjata, jak można się domyślić - o piratach. W roku 2007 wydał tom pierwszy powieści Ragnarok 1940, a rok później kolejny. Niedawno ukazał się pierwszy tom kolejnego cyklu - Miecz i kwiaty.

Oprócz tego znajduje czas na bycie nauczycielem i pilotem wycieczek.
Piotr Olszówka

Piotr Olszówka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Związany jest z Association For Rennaissance Martial Arts, prowadził sekcję szermierki tradycyjnej przy Krakowskim Klubie Szermierzy. Debiutował w miesięczniku "Science Fiction" opowiadaniem "Morrigan". Współpracuje ze "Świerszczykiem" - jako autor bajek i komiksu "Bartek i Chlorofil" - jednego z najdłużej wychodzących w Polsce komiksów dziecięcych (zawsze przy tej okazji od razu odpowiada na dwa pytania: 1. tak, tym "Świerszczykiem" dla dzieci, 2. tak, on wciąż wychodzi).
Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny pisarz. Na obszarze fantastyki debiutował w roku 2001, w pierwszym numerze miesięcznika Science Fiction. Autor rozlicznych opowiadań w pismach i antologiach, część z nich zebrano w tomie Wigilijne psy. Ponadto opublikował powieści Horror show i Tracę ciepło (nominacja do Nagrody Zajdla), dwa zbiory opowiadań w niewielkim nakładzie, a ostatnio wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem rozpoczął cykl politycznych powieści grozy Pies i klecha. Dotychczas ukazały się dwa tomy: Przeciwko wszystkim oraz Tancerz. Inny charakter miała książka Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat., będąca zbiorem opowiastek i bajek o dwóch kotach autora. W roku 2009 ukazała się powieść Święty Wrocław, a w zeszłym zbiór opowiadańNadchodzi.

Pisze przede wszystkim współczesne horrory, nierzadko dziejące się na ulicach i osiedlach Krakowa. Opisy szarej codzienności sąsiadują w nich z magicznymi, często przerażającymi przygodami. Dostrzeżony także poza obszarem fantastyki, czego dowodem jest związanie się z Wydawnictwem Literackim.
Maciej Parowski

Maciej Parowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Redaktor działu polskiego Nowej Fantastyki oraz jej redaktor naczelny w latach 1992 - 2003. Uwielbiany i nienawidzony przez pokolenia piszących fantastyczną prozę, wciąż na posterunku, w niewdzięcznej roli grzebiącego w mule nadsyłanych prac, by wyłowić trufle literackie. Do tego miłośnik i popularyzator filmu i komiksu. Obecnie pochłonięty tworzeniem dwumiesięcznika dla "zaawansowanych fantastów" Czas Fantastyki. W 2010 ukazała się jego druga powieść, Burza. Ucieczka z Warszawy '40, będąca częścią cyklu Zwrotnice Czasu - Historie alternatywne.
Magda Parus

Magda Parus - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1975, zodiakalny Strzelec, ale w spokojnym wydaniu. Z pochodzenia Opolanka, co niestety nie wiąże się z minimalnymi choćby uzdolnieniami muzycznymi (szerokim łukiem omija imprezy karaoke). Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, po studiach osiadła w tym przyjaznym mieście. Szybko odkryła, że praca w zawodzie, a zwłaszcza rola podwładnej, nieszczególnie jej odpowiada. Pracuje dorywczo jako tłumaczka. Czytelnikom dała się poznać jako autorka trzytomowej sagi o wilkołakach, Wilcze dziedzictwo, wydanej przez wydawnictwo Runa.
Agnieszka Piechnik

Agnieszka Piechnik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Platige Image, kierownik d.s. marketingu

Platige Image to wielokrotnie nagradzane studio postprodukcyjne w Polsce, specjalizujące się w tworzeniu reklam telewizyjnych, zaawansowanych animacji i wysokiej klasy efektów specjalnych do filmów. Studio jest zaangażowane w produkcję filmów animowanych - na przestrzeni ostatnich lat uczestniczyło w realizacji słynnych obrazów Tomka Bagińskiego - nominowanej do Oscara „Katedry”, „Sztuki spadania”, która zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz najnowszego dzieła - „Kinematografu”. Platige Image przygotowało również materiały specjalne na potrzeby gry komputerowej „Wiedźmin”.
Krzysztof Piskorski

Krzysztof Piskorski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzony w 1982 roku autor z Wrocławia — żeglarz, perkusista, wielbiciel historii oraz literatury. Z początku autor scenariuszy i tekstów o grach RPG, debiutował literacko w roku 2004 na łamach wydania specjalnego „Nowej Fantastyki”. Twórca orientalizującego cyklu Opowieść Piasków, wyróżnianej alternatywnej historii „Zadra”, a także licznych opowiadań publikowanych w antologiach oraz magazynach. W roku 2009 nominowany do nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla. Laureat ESFS Encouragement Award oraz złotego wyróżnienia nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
Michał Protasiuk

Michał Protasiuk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1978, absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej, jeden z założycieli Klubu Fantastyki "Druga Era" i fanzinu „Inne Planety”, członek kolegium redakcyjnego pisma „deZinformator”. Opublikował kilka opowiadań na łamach „Science Fiction”, a także powieści: Punkt Omega, Struktura (Nagroda Żuławskiego za rok 2009) oraz Święto Rewolucji, wydane tuż przed Pyrkonem przez Wydawnictwo Literackie. Zaczynał od współczesnych horrorów, jednak dziś główne zainteresowania literackie Michała to science fiction, ze szczególnym naciskiem na filozofię i filozofię nauki. Aspekty matematyczne, fizyczne i filozoficzne są stale obecne w jego utworach,a jego literaccy mistrzowie to przede wszystkim Dukaj, Gibson i Stephenson.
Piotr Rogoża

Piotr Rogoża - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1987. Student kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Debiutował w czerwcu 2005 roku jednocześnie w Nowej Fantastyce i Czasie Fantastyki, opublikował od tamtej pory jeszcze kilka opowiadań. W lutym 2008 kolejny podwójny debiut, tym razem książkowy - niemal równocześnie powieścią Po spirali (Wydawnictwo Dolnośląskie) i zbiorem opowiadań Rock'n'roll, bejbi! (Fabryka Słów). Porównywano go do tak wielu tak różnych autorów, że sam nie ma już pojęcia, co właściwie pisze. Wielkimi krokami zbliża się jego nowa książka ze stajni Powergraphu, "Klemens i Doktor Zło".
Wit Szostak

Wit Szostak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976, doktor filozofii, jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych młodego pokolenia. Autor czterech powieści, zbioru opowiadań i kilku tekstów w pismach i antologiach. Sześciokrotnie nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla, zdobył ją za opowiadanie Miasto Grobów. Uwertura, za rok 2007. Popularność zdobył powieściami Wichry Smoczogór i Poszarpane granie, zawierającymi w sobie elementy baśni, góralskiej gawędy, powiastki filozoficznej i opisów kultury ludowej, zwłaszcza góralskiej. Nie dziwi to, gdyż jest Wit zapalonym podróznikiem oraz badaczem ginącego folkloru, w tym muzyki. Trudził się poszukiwaniem zapomnianych ludowych nut, które nierzadko sam wykonuje dziś na skrzypcach. Kulminacją tego nurtu jego zainteresowań jest powieść Oberki do końca świata, dziejąca się w XX wieku i opisująca odchodzące pokolenia wiejskich muzykantów znad Pilicy. Ostatnie opowiadania Wita oraz zeszłoroczna powieść Chochoły to z kolei zwrot w stronę pisania o współczesnej Polsce (zwłaszcza Krakowie), trochę w konwencji realizmu magicznego.
Artur Szrejter

Artur Szrejter - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1971. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania popularyzator nauki, a z zawodu redaktor komiksów, książek historycznych i fantastycznych. Autor bestsellerowej (jak na polskie warunki) "Mitologii germańskiej", która mimo swej dość luźnej formy została lekturą uniwersytecką. Kiedyś pisarz fantasy, dziś twórca książek popularnonaukowych. W ciągu tego i następnego roku ukaże się ich sporo: "Demonologia germańska", "Bestiariusz germański", "Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich", "Upadek świętej stolicy wikingów. Konungahela 1136", wznowienie w nowej formie "Mitologii germańskiej". Uwielbia jeść, pić i rozmawiać.
Wojciech Szyda

Wojciech Szyda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z pomysłodawców i głównych architektów fanzinu Inne Planety. Jako pisarz zadebiutował w 1997 opowiadaniem Psychonautka na łamach NF, które wzbudziło gorące dyskusje i kontrowersje w fandomie. Autor kilkudziesięciu opowiadań rozsianych po wszystkich możliwych pismach i antologiach, a także powieści Hotel Wieczność i Miasto dusz oraz zbioru opowiadań Szlak cudów - tytułowy tekst zbiorku był nominowany do Zajdla za rok 2004. Drugą nominację, za rok 2007, przyniosło opowiadanie Hexenhammer.

Główne tematy poruszane w tekstach Wojtka to religia, mistyka i filozofia. Nie stroni przy tym od wartkiej, często sensacyjno-kryminalnej akcji, gier słownych i aluzji kulturowych. Jest zdecydowanym zwolennikiem literatury trudniejszej, dającej czytelnikowi coś więcej niż czysta rozrywka. Jego głównym literackim mistrzem jest Borges, stąd często tworzy też miniatury nawiązujące do twórczości tego autora.
Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Popularny pisarz młodego pokolenia, znany i ceniony również (a może głównie) poza nurtem fantastyki. Pochodzi z Nidzicy, ukończył studia dziennikarskie na UJ. Współpracownik pism „Lampa” i „Machina”, twórca rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”. Autor czterech powieści, z których dwie ostatnie – Instytut i Zmorojewo wpisują się w konwencję horroru (przy czym Zmorojewo jest przede wszystkim powieścią przygodową dla młodszych czytelników). Fani alternatywnej muzyki rockowej z kolei wysoko cenią sobie Radio Armageddon, wydane w 2008. Sam Jakub nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.


Login:

Hasło:Rejestracja

Patroni Pyrkonu 2011

Prezydent miasta Poznań

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu