Goście

Co roku na Pyrkonie możecie spotkać się z licznymi autorami fantastyki, zarówno polskiej jak i zagranicznej. Każdego z pisarzy będzie można zastać na spotkaniach autorskich, prelekcjach lub panelach dyskusyjnych.

Poniżej znajdziecie listę gości, którzy potwierdzili swoją obecność - dziękujęmy wszystkim, którzy swoimi sugestiami na PyrForum pomogli nam w skompletowaniu tego zacnego grona.
Ewa Białołęcka

Ewa Białołęcka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Jedna z prekursorek fantasy w Polsce. Pierwsza kobieta, która dostała nagrodę im. Janusza A. Zajdla - za rok 1994 za opowiadanie Tkacz iluzji. Drugiego Zajdla dostała za rok 1997 za opowiadanie Błękit maga. Autorka między innymi Kronik drugiego kręgu, w skład których wchodzą: zbiór opowiadań Tkacz iluzji (1997), jego powieściowa wersja Naznaczeni błękitem (2005), Kamień na szczycie (2002) oraz Piołun i miód (2003). W roku 2006 wydała zbiór opowiadań Róża Selerbergu, a w roku 2008 powieść Wiedźma.com.pl. Na rok 2010 zapowiadana jest kolejna książka osadzona w Kronikach drugiego kręgu - Czas złych baśni. Prócz prozy para się też tworzeniem witraży oraz drobiazgów biżuteryjnych, stanowiących obiekt pożądania bywalczyń konwentów.
Michał Bogacki

Michał Bogacki - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Michał Bogacki urodzony w roku 1977 w Poznaniu, polski historyk w stopniu doktora, specjalizujący się w zagadnieniach historii wojskowej. Pracuje w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W kręgu zainteresowań jednego z najsympatyczniejszych wydziałowych wykładowców znajdują się m.in. dzieje wojskowości średniowiecznej Polski i Europy, nauki pomocnicze historii wojskowości czy historia uzbrojenia średniowiecznego i nowożytnego. Michał Bogacki jest również jednym z założycieli "Grupy Historycznej ACIES CURIALIS", parającej się odtwórstwem historycznym doby wieków średnich, należy także do grupy wojów piastowskim "Jantar".
Do najważniejszych publikacji naukowych zaliczyć należy: "Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza" oraz "Przemiany wojskowości polskiej od połowy X wieku do 1138 roku: kształt i organizacja armii".
Prywatnie doktor Bogacki ma niezgłębione poczucie humoru oraz niezwykle pozytywne podejście do życia i studenta.
Michał Cetnarowski

Michał Cetnarowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Historyk, dziennikarz popularnonaukowy. Publicysta „Nowej fantastyki”, e-zinu „Creatio Fantastica”; a także „Wiedzy i Życia”, „Focus: Historia”, „Gazety Rycerskiej” i „Magazynu Literackiego RED”. Felietonista „Magazynu Fantastycznego” w latach 2005-2008.
Tłumacz komiksów (m.in. Hard Boiled Millera/Darrowa, Sygnał do szumu Gaimana/McKeana), był redaktorem antologii Nowe idzie.
Jego teksty beletrystyczne ukazywały się w magazynach branżowych i antologiach Polowanie na lwa (2006) i Kanon barbarzyńców (2008). Zbiór opowiadań Labirynty jest jego powieściowym debiutem.
Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Teatrolog z Kołobrzegu, urodzona w 1972 autorka literackiej biografii wieloletniego ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa, powieści Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum, będącej relacją z łódzkiego getta opowiedzianą zza kulis oraz niedawno wydanej pierwszej części cyklu Północna Droga Pt. Saga Sigrun.
Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1982. Enfant terrible polskiej fantastyki, udatnie maskujący się jako animator kultury. Wydał dwa zbiory opowiadań: Kłamca (2005) i Kłamca 2: Bóg marnotrawny (2006) i Gotuj z papieżem (2009), oraz powieści: Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008), Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008) oraz Ofensywa szulerów (2009). Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla - za rok 2005 za opowiadanie Cicha Noc i za rok 2006 za opowiadanie Bóg marnotrawny. Sługa Metatrona. Ojciec dwojga dzieci. Jak widać - utalentowany i wszechstronny.
Rafał Dębski

Rafał Dębski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1969. Z wykształcenia i zawodu psycholog, z zamiłowania historyk, znawca okresu monarchii piastowskiej, zarówno w teorii (co możemy zobaczyć jego utworach), jak i w praktyce - jednym z jego hobby jest walka bronią białą. Debiutował w Nowej Fantastyce w roku 1998 opowiadaniem Siódmy liść. Współpracował również z czasopismami Fenix, Magia i Miecz, Science Fiction, Fantasy i Horror oraz z Gazetą Rycerską. Jego pierwsza powieść, Łzy Nemesis, została wydana przez Copernicus Corporation w październiku 2005. Od tego czasu jego książki wydawane są z zawrotną prędkością (łącznie siedem powieści i jeden zbiór opowiadań, w tym 5 książek w 2007 roku!). Od czerwca 2009 redaktor naczelny miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror.

Twórczość Rafała to przede wszystkim fantasy historyczne, jak osadzone we wczesnośredniowiecznej Polsce powieści Przy końcu drogi i Kiedy Bóg zasypia oraz zbiór opowiadań Pasterz upiorów czy rozgrywający się w późniejszych realiach Gwiazdozbiór kata. Jest również autorem dwóch powieści, których akcja toczy się w powojennej Polsce (Labirynt von Brauna i jego kontynuacja Żelazne kamienie) oraz powieści fantasy Czarny Pergamin.
Jacek Drewnowski

Jacek Drewnowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Jacek Drewnowski urodziny w 1974 roku, tłumacz, pisarz i redaktor, wieloletnik pracownik Wydawnictwa Egmont.
Absolwent italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował w czasopiśmie "Feniks" (nr 5/1994), opowiadaniami pt.: "Dokleję się do wszystki.exe" oraz "Opowieści o herosie". Tłumaczy komiksy od roku 1997, w swym bogatym dorobku z kręgu "Gwiezdnych Wojen" ma choćby: adaptację Epizodu II, "Opowieści Jedi" czy najnowszą serię wyd. Egmont - "Dziedzictwo".
Jacek Drewnowski to również były publicysta i współpracownik "Feniksa i Magii Miecza".
W wydawnictwie Egmont wysoko ceniony za doskonałe przekłady serii komiksów Disneya: "Kaczor Donald", "Gigant" i "Gigant poleca". Obecnie jest redaktrem naczelnym wydawanym od niespełna dwóch lat "STAR WARS KOMIKS", pracuje również jako tłumacz przy najnowszyshc komiksach spod znaku "Gwiwezdnych Wojen".
Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1965. Debiutował już w 1982, lecz przez następne dwadzieścia lat publikował sporadycznie, głównie na łamach Fenixa i w antologiach. Członek legendarnego Klubu Tfurców, wieloletni redaktor naczelny Fenixa. Również dziennikarz i tłumacz komiksów. Jego kariera pisarska nabrała rozpędu w 2003, wraz z opublikowaniem debiutanckiego zbioru opowiadań Księga jesiennych demonów, który zebrał entuzjastyczne recenzje. Drukiem wydał jeszcze powieść Popiół i kurz oraz dwa tomy trylogii Pan Lodowego Ogrodu. Trzykrotny laureat Nagrody imienia Janusza A. Zajdla - za powieści Pan Lodowego Ogrodu tom I, Popiół i kurz oraz za opowiadanie Wilcza zamieć. Warto dodać iż był pierwszym w historii pisarzem, który w tym samym roku zdobył Zajdla równocześnie za opowiadanie i za powieść.

Znaczną część jego twórczości zakwalifikować można jako współczesne horrory. Taki jest Popiół i kurz, taka jest większość opowiadań. Pan lodowego Ogrodu zgrabnie łączy konwencje SF i fantasy rozgrywając się na dalekiej planecie o niższym niż ziemski stopniu rozwoju. W opinii krytyków jest też Grzędowicz mistrzem stylu i języka, mogącym konkurować jedynie z Andrzejem Sapkowskim.
Maciej Guzek

Maciej Guzek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z twórców Innych Planet. Jako fantasta zadebiutował w 2001 opowiadaniem Brzask na łamach Science fiction. Po kilku opublikowancyh opowiadaniach w klimatach fantasy posttolkienowskiej przyszedł zasadniczy zwrot w jego twórczości, wraz z udziałem w konkursie na opowiadanie, ogłoszonym przez NF i British Council. Opowiadaniem Królikarnia Maciej zdobył drugą Nagrodę i nominację do Zajdla za rok 2004. Kilka następnych tekstów osadzonych w tym samym świecie złożyło się na zbiór opowiadań, również zatytułowany Królikarnia. Opublikował też kilka tekstów w antologiach, w tym Zmianę (antologia Księga smoków), która przyniosła mu drugą nominację do Zajdla oraz Adwent (antologia Księga strachu) wyróżniony kolejną nominacją.

Większość utworów Macieja to współczesny zgrabny mariaż science fiction i fantasy. Taki jest świat Królikarni, gdzie Polska staje się światowym mocarstwem dzięki odkryciu i eksploatowaniu przejść do innego, magicznego świata. Często ucieka się do zabaw literackich, przejawiających się to w aluzjach do naszego świata, to w języku jego bohaterów. W 2009 roku wydał Trzeci Świat.
Marek S. Huberath

Marek S. Huberath - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1954. Krakowski fizyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odkrycie drugiego literackiego konkursu Fantastyki z lat osiemdziesiątych. Jego debiutanckie opowiadanie Wrocieeś Sneogg, wiedziaam... wygrało ten konkurs, pokonując między innymi Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Autor pięciu książek, jeden z zaledwie kilku fantastów wydawanych przez Wydawnictwo Literackie. Trzykrotny laureat Nagrody imienia Janusza A. Zajdla - za opowiadanie Kara większa oraz powieści Druga podobizna w alabastrze i Gniazdo światów. Dodatkowo zapalony miłośnik wysokogórskich wędrówek.

Jako naukowiec pisze głównie science fiction, jednakże najważniejszym problemem jego utworów są kwestie duchowe, religijne i metafizyczne. Często tym samym dotyka tematu Piekła, śmierci i relacji człowieka z Bogiem.
Witold Jabłoński

Witold Jabłoński - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Polonista, pisarz, dziennikarz, erudyta. Autor czterotomowego cyklu Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer [Uczeń czarnoksiężnika (2003), Metamorfozy (2004), Ogród miłości (2006), Trupi korowód (2007)] oraz osadzonej w starożytnej Grecji powieści Fryne Hetera (2008). Prócz talentu literackiego posiada szereg innych zalet, o których konwentowicze mogą przekonać się sami, ponieważ Witold jest osobą towarzyską.
Lech Jęczmyk

Lech Jęczmyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

"Ojciec" fantastyki w Polsce. Redaktor i wydawca książek fantastycznych, uznawanych za "kanoniczne". Wybitny tłumacz (P.K. Dick, J. Heller, K. Vonnegut), wieloletni redaktor Fantastyki, a następnie jej felietonista, w cywilizacyjno-profetycznych rozważaniach Nowego średniowiecza (zbiór tych felietonów Trzy końce historii... ukazał się dwa lata temu), a które to w jakiejś mierze kontynuuje na łamach fanzinu Inne Planety i we Frondzie. Praktycznie od początku obecny na Pyrkonach, gdzie obok spotkań autorskich, jest niezastąpionym uczestnikiem paneli dyskusyjnych.
Barbara "Maskotka" Karlik

Barbara

Harfiarka z Poznania, mieszkająca w Gdyni. Na Pyrkonach jest już niemal elementem stałego wystroju wnętrza. Pisze teksty zainspirowane twórczością pisarzy fantasy i sf (Tolkien, Dukaj), tłumaczy piosenki i wykonuje zarówno prawdziwy harpcore w postaci XVI-XIX wiecznych utworów Irlandzkich i Szkockich harfiarzy, jak i swobodniejszy folk, czy muzykę współczesną.
Na Pyrkonie 2010 łatwo ją znaleźć na stoisku Rebela.
Jacek Komuda

Jacek Komuda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Pierwszy Sarmata Trzeciej RP. Z wykształcenia historyk, z zawodu pisarz. Wpadł na genialny w swej prostocie pomysł, by pisać fantasy osadzone w realiach Rzeczpospolitej szlacheckiej; pisuje też scenariusze do gier komputerowych. Fabryka Słów wydała jedenaście jego książek. W roku 2008 ukazały się trzy: Czarna bandera, Herezjarcha i tom drugi Galeonów wojny. Nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 1997 za opowiadanie Tak daleko do nieba. I oczywiście jeden z twórców gry fabularnej Dzikie Pola oraz scenariuszy do gier komputerowych, m.in. do gry Wiedźmin.
Rafał Kosik

Rafał Kosik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1971. Pisarz, właściciel wydawnictwa Powergraph. Przerwał studia architektonicznie, by założyć agencję reklamową, z czasem zdobywał też coraz większą popularność jako pisarz. Autor trzech powieści fantastycznych - Mars, Vertical (nominacja do Zajdla) i Kameleon, za którego otrzymał w 2009 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla, oraz wielu opowiadań, głównie na łamach Nowej Fantastyki i Science fiction.

Jeden z nielicznych obecnie twórców klasycznej fantastyki naukowej, czasem z elementami horroru. Duży sukces rynkowy odniósł bestsellerowym cyklem powieści dla dzieci o przygodach Felixa, Neta i Niki.
Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1972. Debiutowała w roku 1997 na łamach Fenixa, dwa razy wyróżniona Srebrnym Globem, osiem razy nominowana do Zajdla, laureatka tejże nagrody w roku 2007. Zasłynęła opowiadaniami przedstawiającymi świat aniołów, wydanymi w dwóch zbiorach - Obrońcy królestwa (Runa 2003) i Siewca wiatru (Fabryka Słów 2004). Wydała dwutomową powieść Zakon Końca świata, a jej najnowszym dziełem jest Ruda sfora, inspirowana szamanizmem syberyjskich Jakutów oraz cykl Upiór Południa, którego wszystkie cztery części ukazały się w 2009 roku. Wśród zapowiedzi na rok 2010 znajduje się kontynuacja Siewcy Wiatru, czyli pierwszy tom cyklu Zbieracz Burz.

Maja, z wykształcenia archeolog, dała się poznać jako znawczyni szamanizmu i mitologii ludów, które go praktykują. Prywatnie żona Jarosława Grzędowicza oraz urocza, bardzo kontaktowa osoba.
Jacek Kowalski

Jacek Kowalski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Od kilku lat stały gość Pyrkonu. Kórniczanin, poeta, muzyk, poszukiwacz zapomnianych pieśni średniowiecznych i tych, z czasów sarmackiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poprzez kameralny koncert, zabierze swych słuchaczy w odległe krainy dzikich pól i tajemniczych zamków. Czeka nas ponad godzina muzycznej i duchowej uczty, której nie można na Pyrkonie przegapić!
Magdalena Kozak

Magdalena Kozak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Z wykształcenia lekarz, pracuje w dziedzinie badań klinicznych. Natomiast jej pasją jest wszystko, co związane z militariami - skacze ze spadochonem, strzela, trenuje sporty walki... Warto również wspomnieć, że Magda brała ślub ponad 3000 metrów nad ziemią - w trakcie skoku spadochronowego.

Zadebiutowała w roku 2004 opowiadaniem Nuda opublikowanym na łamach Fahrenheita (z którym jest związana do tej pory), ale szerszej publiczności znana jest jako autorka bestsellerowego Nocarza i jego kontynuacji - Renegat oraz Nikt. Dwie pierwsze części cyklu otrzymały nominację do Nagrody Zajdla. Poza tym jej opowiadania ukazały się w czasopismach Nowa Fantastyka, Science Fiction, Fantasy & Horror oraz Esensja.
Paweł Majka

Paweł Majka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzony Krakus. Nie pomijając młodzieńczej publikacji w „Świecie Młodych”, za poważny debiut uznać należy opowiadanie Poświat w antologii Tempus Fugit. Publikował w e-zinach: „Fahrenheit” (także pod pseudonimem: Paweł Czerwiec) i „Esensja” oraz w miesięczniku SFF&H. Obecnie dopieszcza stare opowiadania i mozolnie przenosi na dysk twardy dwie powieści, które ma nadzieję wydać. W roku 2008 jego opowiadanie Tęsknota Mieczy zostało włączone do antologii Kanon Barbarzyńców t.1 nakładem Fabryki Słów.
Paweł Matuszek

Paweł Matuszek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Polski dziennikarz i publicysta, autor opowiadań fantastycznych publikowanych pod pseudonimem. Od 2006 do 2010 redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka". Obecnie redaktor naczelny nowego periodyku "Fantasy & Science Fiction".
Prócz "Nowej Fantastyki" publikował recenzje w "Przekroju", "Życiu Warszawy", Ozonie", "Aktiviście", "Newsweeku" i "Fluidzie".
Jeden z jurorów Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.
Iwona Michałowska-Gabrych

Iwona Michałowska-Gabrych - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Anglistka i hispanistka, tłumaczka i redaktorka, w porywach pisarka. Tłumaczyła książki m.in. Ayn Rand, Raya Bradbury’ego, Jeffreya Forda, Joego Haldemana, Ramseya Campbella, a także sporo literatury dziecięcej i młodzieżowej, którą uwielbia czytać, a nawet próbuje pisać. Współpracowała z Nową Fantasyką jako tłumaczka, z czasem Fantastyki jako recenzentka. Obecnie w obu rolach współpracuje z polską edycją Fantasy & Science Fiction.
Marcin Mortka

Marcin Mortka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Niegdyś mistrz gry (od pojawienia się w 2005 roku syna jakby rzadziej), popularyzator RPG w Polsce, współpracownik Portalu oraz Magii i Miecza, parał się też szlachetną sztuką przekładu (powieści marynistyczne Patricka O`Briena). W roku 2003 zadebiutował w wydawnictwie Runa powieścią Ostatnia saga, osadzoną w realiach wikińskich. Kolejna była Wojna runów i Świt po bitwie (czytać należy w odwrotnej kolejności) oraz dylogia Karaibska krucjata, jak można się domyślić - o piratach. W roku 2007 wydał tom pierwszy powieści Ragnarok 1940, a rok później kolejny. Niedawno ukazał się pierwszy tom kolejnego cyklu - Miecz i kwiaty.

Oprócz tego znajduje czas na bycie nauczycielem i pilotem wycieczek.
Dominika Oramus

Dominika Oramus - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1972, doktor anglistyki, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, od lat śledzi dokonania autorów fantastyki, widząc w niej klucz do współczesnej kultury popularnej. Jej naukowe zainteresowania znalazły literackie ujście w „Stacji kontroli chaosu”, wydanej nakładem wydawnictwa superNOWA w 2004 roku.
Marek Oramus

Marek Oramus - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1952, weteran polskiej fantastyki, piwowar. Debiutował powieścią należącą do nurtu fantastyki socjologicznej, "Senni zwycięzcy", aby następnie napisać Arsenał (Iskry 1985), Dzień drogi do Meorii (Iskry 1990), Święto śmiechu (SuperNOWA 1995), Bogów Lema (Kurpisz 2007), Kankan na wulkanie (Prószyński i S-ka 2009). Oprócz talentu pisarskiego dał się poznać jako publicysta i felietonista.
Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny pisarz. Na obszarze fantastyki debiutował w roku 2001, w pierwszym numerze miesięcznika Science Fiction. Autor rozlicznych opowiadań w pismach i antologiach, część z nich zebrano w tomie Wigilijne psy. Ponadto opublikował powieści Horror show i Tracę ciepło (nominacja do Nagrody Zajdla), dwa zbiory opowiadań w niewielkim nakładzie, a ostatnio wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem rozpoczął cykl politycznych powieści grozy Pies i klecha. Dotychczas ukazały się dwa tomy: Przeciwko wszystkim oraz Tancerz. Inny charakter miała książka Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat., będąca zbiorem opowiastek i bajek o dwóch kotach autora. Rok temu ukazała się powieść Święty Wrocław, a od niedawna w księgarniach znajdziemy zbiór opowiadań Nadchodzi.

Pisze przede wszystkim współczesne horrory, nierzadko dziejące się na ulicach i osiedlach Krakowa. Opisy szarej codzienności sąsiadują w nich z magicznymi, często przerażającymi przygodami. Dostrzeżony także poza obszarem fantastyki, czego dowodem jest związanie się z Wydawnictwem Literackim.
Maciej Parowski

Maciej Parowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Redaktor działu polskiego Nowej Fantastyki oraz jej redaktor naczelny w latach 1992 - 2003. Uwielbiany i nienawidzony przez pokolenia piszących fantastyczną prozę, wciąż na posterunku, w niewdzięcznej roli grzebiącego w mule nadsyłanych prac, by wyłowić trufle literackie. Do tego miłośnik i popularyzator filmu i komiksu. Obecnie pochłonięty tworzeniem dwumiesięcznika dla "zaawansowanych fantastów" Czas Fantastyki oraz pracami nad nową powieścią.
Magda Parus

Magda Parus - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1975, zodiakalny Strzelec, ale w spokojnym wydaniu. Z pochodzenia Opolanka, co niestety nie wiąże się z minimalnymi choćby uzdolnieniami muzycznymi (szerokim łukiem omija imprezy karaokee). Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, po studiach osiadła w tym przyjaznym mieście. Szybko odkryła, że praca w zawodzie, a zwłaszcza rola podwładnej, nieszczególnie jej odpowiada. Pracuje dorywczo jako tłumaczka. Czytelnikom dała się poznać jako autorka sagi o wilkołakach, „Wilcze dziedzictwo”, wydanej przez wydawnictwo Runa.
Agnieszka Piechnik

Agnieszka Piechnik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Platige Image to wielokrotnie nagradzane studio postprodukcyjne w Polsce, specjalizujące się w tworzeniu reklam telewizyjnych, zaawansowanych animacji i wysokiej klasy efektów specjalnych do filmów. Studio jest zaangażowane w produkcję filmów animowanych - na przestrzeni ostatnich lat uczestniczyło w realizacji słynnych obrazów Tomka Bagińskiego - nominowanej do Oscara „Katedry”, „Sztuki spadania”, która zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz najnowszego dzieła - „Kinematografu”. Agnieszka Piechnik jest odpowiedzialna za promocję i dystrybucję animacji wyprodukowanych przez Platige Image. Wcześniej zajmowała się koordynacją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” organizowanego przez Centrum Stuki Dziecka.
Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1974. Autor o niespożytych siłach twórczych - wystarczy pójść do pierwszej lepszej księgarni i rzucić okiem na półkę z polską fantastyką. Debiutował cyklem o Jakubie Wędrowyczu , bimbrowniku i egzorcyście, dzięki któremu nazywa się go czasami największym piewcą wsi polskiej od czasów Reymonta. Napisał też cykle: o kuzynkach Kruszewskich i Michale Sędziwoju (Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki) oraz Norweski dziennik (Ucieczka, Obce ścieżki, Północne wiatry). Wydał też kilka zbiorów opowiadań. Pod pseudonimem (niech sam powie, jakim) popełnił dziewiętnaście tomów Pana Samochodzika. Laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2002 za opowiadanie Kuzynki. Niektórzy twierdzą, że boją się otwierać lodówkę. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego.
Michał Protasiuk

Michał Protasiuk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1978, absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej, jeden z założycieli KF "Druga Era" i fanzinu Inne Planety, członek kolegium redakcyjnego pisma deZinformator. Opublikował kilka opowiadań na łamach Science fiction oraz powieść Punkt Omega. Rok temu przed Pyrkonem odbyła się premiera powieści Struktura.

Zaczynał od współczesnych horrorów, jednak dziś główne zainteresowania literackie Michała to science fiction, ze szczególnym naciskiem na filozofię i filozofię nauki. Aspekty matematyczne, fizyczne i filozoficzne są stale obecne w jego utworach. Jego literaccy mistrzowie to przede wszystkim Dukaj i Stephenson.
Marcin Przybyłek

Marcin Przybyłek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Autor cyklu GAMEDEC, wnikliwy obserwator teraźniejszości, co pozwala mu śmiało sięgać w przyszłość. Oprócz publicystki i prozy, szkoli przyszłych i obecnych adeptów biznesu. Znając człowieka od wewnątrz (z wykształcenia jest lekarzem), wie dobrze, że to co niewidzialne, zawsze kieruje tym, co widzialne. Swymi doświadczeniami w tej materii, od lat chętnie dzieli się z uczestnikami Pyrkonu na panelach dyskusyjnych i prelekcjach autorskich.

strona autora: www.gamedeczone.com
Piotr Rogoża

Piotr Rogoża - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1987. Student kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Debiutował w czerwcu 2005 roku jednocześnie w Nowej Fantastyce i Czasie Fantastyki, opublikował od tamtej pory jeszcze kilka opowiadań. W lutym 2008 kolejny podwójny debiut, tym razem książkowy - niemal równocześnie powieścią Po spirali (Wydawnictwo Dolnośląskie) i zbiorem opowiadań Rock'n'roll, bejbi! (Fabryka Słów). Porównywano go do tak wielu tak różnych autorów, że sam nie ma już pojęcia, co właściwie pisze.
Wit Szostak

Wit Szostak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976, filozof po Papieskiej Akademii Teologicznej, jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych młodego pokolenia. Autor trzech powieści, zbioru opowiadań i kilku tekstów w pismach i antologiach. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla, zdobył jn za opowiadanie Miasto Grobów. Uwertura, za rok 2007. Laureat Śląkfy.

Popularność zdobył powieściami Wichry Smoczogór i Poszarpane granie, zawierającymi w sobie elementy baśni, góralskiej gawędy, powiastki filozoficznej i opisów kultury ludowej, zwłaszcza góralskiej. Nie dziwi to, gdyż jest Wit zapalonym podróznikiem oraz badaczem ginącego folkloru, w tym muzyki. Trudził się poszukiwaniem zapomnianych ludowych nut, które nierzadko sam wykonuje dziś na skrzypcach. Kulminacją tego nurtu jego zainteresowań jest powieść Oberki do końca świata, dziejąca się w XX wieku i opisująca odchodzące pokolenia wiejskich muzykantów znad Pilicy.
Wojciech Szyda

Wojciech Szyda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z pomysłodawców i głównych architektów fanzinu Inne Planety. Jako pisarz zadebiutował w 1997 opowiadaniem Psychonautka na łamach NF, które wzbudziło gorące dyskusje i kontrowersje w fandomie. Autor kilkudziesięciu opowiadań rozsianych po wszystkich możliwych pismach i antologiach, a także powieści Hotel Wieczność i Miasto dusz oraz zbioru opowiadań Szlak cudów - tytułowy tekst zbiorku był nominowany do Zajdla za rok 2004. Drugą nominację, za rok 2007, przyniosło opowiadanie Hexenhammer.

Główne tematy poruszane w tekstach Wojtka to religia, mistyka i filozofia. Nie stroni przy tym od wartkiej, często sensacyjno-kryminalnej akcji, gier słownych i aluzji kulturowych. Jest zdecydowanym zwolennikiem literatury trudniejszej, dającej czytelnikowi coś więcej niż czysta rozrywka. Jego głównym literackim mistrzem jest Borges, stąd często tworzy też miniatury nawiązujące do twórczości tego autora.
Łukasz Śmigiel

Łukasz Śmigiel - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1982 dziennikarz, PR-owiec i pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Literacko zasłynął jako autor opowiadań grozy, jednego zbioru Demony i dwóch powieści, Muzykologia, czyli the best of oraz Decathexis.
Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Pisarz i publicysta z Pilchowic, laureat Nautilusa 2006 za opowiadanie Rondo na maszynę do pisania, papier i ołówek. W 2007 r. za jednym zamachem zadebiutował powieściowo w dwóch różnych wydawnictwach (Epifania wikarego Trzaski i Sternberg). Obok tego, aktywny w wielu periodykach publicysta (Broń i Amunicja, Fronda, Christianitas, Arcana, Czas Fantastyki, 44). Podróżnik, miłośnik broni wszelakiej. Prowadzi interesujący internetowy dziennik www.dziennik.twardoch.pl
Konrad Walewski

Konrad Walewski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Specjalista ds. literatury amerykańskiej, były redaktor prowadzący kilka odsłon cyklicznej antologii Kroki w nieznane. Autor opowiadań i felietonów.
Marcin Wolski

Marcin Wolski - kliknij aby powiększyć zdjęcie
Robert M. Wegner

Robert M. Wegner - kliknij aby powiększyć zdjęcie

(ur. w 1947 r.), z wykształcenia historyk po Uniwersytecie Warszawskim. Żonaty, dwoje dzieci. Pisarz, dziennikarz: jeden z najpopularniejszych w Polsce autorów tekstów satyrycznych i piosenek dla kabaretów, radia i telewizji. Książki o tematyce fantastycznej w często humorystyczny sposób podejmują tematy wprost wzięte ze otaczającej nas rzeczywistości. Wolski uwielbia przekraczać po kilka granic gatunkowych w jednym dziele, dlatego wiele jego powieści to udane połączenia klasycznej SF, horroru i innych gatunków literackich.
Urzd Miasta Pozna


Prezydent miasta Pozna Marszaek Wojewdztwa Wielkopolskiego Marek Woniak Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
(c) 2007-2010 KF Druga Era