Goście

Co roku na Pyrkonie możecie spotkać się z licznymi autorami fantastyki, zarówno polskiej jak i zagranicznej. Każdego z pisarzy będzie można zastać na spotkaniach autorskich, prelekcjach oraz panelach dyskusyjnych.

Poniżej znajdziecie listę gości, którzy potwierdzili swoją obecność - dziękujęmy wszystkim, którzy swoimi sugestiami na PyrForum pomogli nam w skompletowaniu tego zacnego grona.

Podobnie jak w roku ubiegłym udało się nam zaprosić gościa z zagranicy. Jest nim światowej sławy malarz - Wojciech Siudmak, mieszkający od lat we Francji.


Wojciech Siudmak

Wojciech Siudmak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Polski malarz mieszkający obecnie we Francji. Uważany jest za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Realizm fantastyczny łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dali. Siudmaka łączy z nim wirtuozeria w dawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa, daleka od teoretyzowania i mody sztuka Siudmaka urzeka renesansową wirtuozerią i perfekcją, fascynuje wykraczającą poza normy wyobraźnią oraz bogactwem intelektualnym. To świat jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych.

Jest autorem ilustracji do nowego wydania Diuny. Obecnie twórca jest zaangażowany w światowy Projekt Pokoju Wieczna Miłość

źródło: Wikipedia
Strona twórcy: www.siudmak.pl


Marek Baraniecki

Marek Baraniecki - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Niemal legenda polskiej s-f pierwszej połowy lat osiemdziesiątych zeszłego stulecia i gwiazda pionierskiego okresu działalności miesięcznika Fantastyka. Pierwszy laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla - za powieść Głowa Kasandry. W zbiorku (1985) pod takim samym tytułem znalazły się również trzy opowiadania, nie mniej popularne niż nagrodzony tekst. Najsłynniejszym z nich było z pewnością Karlgoro godzina 18, do dziś przywoływane jako wzór przez Macieja Parowskiego przy niemal każdej możliwej okazji. Mimo opublikowania zaledwie kilku tekstów przed ponad dwudziestu laty i długoletniego milczenia (spowodowanego także długimi i nieudanymi pracami nad ekranizacją Głowy Kasandry), nazwisko Baranieckiego wciąż otoczone było wielką sławą wśród starszych czytelników. Pisarz przypomniał się i dał poznać młodszej publiczności podczas Polconu 2005 w Błażejewku. Od tamtej pory wyszedł również z literackiego niebytu - opublikował kilka nowych opowiadań na łamach Nowej Fantastyki oraz w Wizjach Alternatywnych, w zeszłym zaś roku wydawnictwo SuperNOWA wznowiło legendarny zbiorek uzupełniony o nowe teksty.


Ewa Białołęcka

Ewa Białołęcka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Jedna z prekursorek fantasy w Polsce. Pierwsza kobieta, która dostała nagrodę im. Janusza A. Zajdla - za rok 1994 za opowiadanie Tkacz iluzji. Drugiego Zajdla dostała za rok 1997 za opowiadanie Błękit maga. Autorka między innymi Kronik drugiego kręgu, w skład których wchodzą: zbiór opowiadań Tkacz iluzji (1997), jego powieściowa wersja Naznaczeni błękitem (2005), Kamień na szczycie (2002) oraz Piołun i miód (2003). W roku 2006 wydała zbiór opowiadań Róża Selerbergu, a w roku 2008 powieść Wiedźma.com.pl. Na rok 2009 zapowiadana jest kolejna książka osadzona w Kronikach drugiego kręgu - Czas złych baśni. Prócz prozy para się też tworzeniem witraży oraz drobiazgów biżuteryjnych, stanowiących obiekt pożądania bywalczyń konwentów.


Anna Brzezińska

Anna Brzezińska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1971 roku. Mediewistka. Jedna z najpopularniejszych pisarek fantasy. Współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA.

Zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała sześć książek: Zbójecki gościniec, Żmijowa harfa (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Letni deszcz. Kielich, Wody głębokie jak niebo (tytułowe opowiadanie nagrodzone kolejnym Zajdlem) i Plewy na wietrze oraz szereg opowiadań. Wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim tworzy cykl Wielka Wojna, dotychczas ukazały się dwa tomy.

Obecnie pracuje nad czwartym tomem sagi o zbóju Twardokęsku, który jest zatytułowany Letni deszcz. Sztylet, doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) i scenariuszem serialu fantasy.


Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1982. Enfant terrible polskiej fantastyki, udatnie maskujący się jako animator kultury. Wydał dwa zbiory opowiadań: Kłamca (2005) i Kłamca 2: Bóg marnotrawny (2006), oraz powieści: Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008) oraz Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008). Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla - za rok 2005 za opowiadanie Cicha Noc i za rok 2006 za opowiadanie Bóg marnotrawny. Sługa Metatrona. Ojciec dwojga dzieci. Jak widać - utalentowany i wszechstronny.


Bartosz Grykowski

Bartosz Grykowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1981. Zawód wyuczony: prawnik. Zawód wykonywany: prawnik. Twierdzi, że z zamiłowania też jest prawnikiem, ale jednocześnie przyznaje się, że zawsze chciał pisać książki. W 2005 roku dostał wyróżnienie w konkursie PWRSA i Detektywa za kryminał 10 lat później, ale zadebiutował Piątym aniołem, wydanym przez Supernową w roku 2006. Twierdzi, że w szufladzie ma jeszcze ze dwieście książek. To dobre rokowania na przyszłość. W planach ma kontynuację Piątego Anioła - może dowiemy się o niej coś więcej?


Maciej Guzek

Maciej Guzek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z twórców Innych Planet. Jako fantasta zadebiutował w 2001 opowiadaniem Brzask na łamach Science fiction. Po kilku opublikowancyh opowiadaniach w klimatach fantasy posttolkienowskiej przyszedł zasadniczy zwrot w jego twórczości, wraz z udziałem w konkursie na opowiadanie, ogłoszonym przez NF i British Council. Opowiadaniem Królikarnia Maciej zdobył drugą Nagrodę i nominację do Zajdla za rok 2004. Kilka następnych tekstów osadzonych w tym samym świecie złożyło się na zbiór opowiadań, również zatytułowany Królikarnia. Opublikował też kilka tekstów w antologiach, w tym Zmianę (antologia Księga smoków), która przyniosła mu drugą nominację do Zajdla oraz Adwent (antologia Księga strachu) wyróżniony kolejną nominacją.

Większość utworów Macieja to współczesny zgrabny mariaż science fiction i fantasy. Taki jest świat Królikarni, gdzie Polska staje się światowym mocarstwem dzięki odkryciu i eksploatowaniu przejść do innego, magicznego świata. Często ucieka się do zabaw literackich, przejawiających się to w aluzjach do naszego świata, to w języku jego bohaterów.


Marek S. Huberath

Marek S. Huberath - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1954. Krakowski fizyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odkrycie drugiego literackiego konkursu Fantastyki z lat osiemdziesiątych. Jego debiutanckie opowiadanie Wrocieeś Sneogg, wiedziaam... wygrało ten konkurs, pokonując między innymi Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Autor pięciu książek, jeden z zaledwie kilku fantastów wydawanych przez Wydawnictwo Literackie. Trzykrotny laureat Nagrody imienia Janusza A. Zajdla - za opowiadanie Kara większa oraz powieści Druga podobizna w alabastrze i Gniazdo światów. Dodatkowo zapalony miłośnik wysokogórskich wędrówek.

Jako naukowiec pisze głównie science fiction, jednakże najważniejszym problemem jego utworów są kwestie duchowe, religijne i metafizyczne. Często tym samym dotyka tematu Piekła, śmierci i relacji człowieka z Bogiem.


Witold Jabłoński

Witold Jabłoński - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Polonista, pisarz, dziennikarz, erudyta. Autor czterotomowego cyklu Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer [Uczeń czarnoksiężnika (2003), Metamorfozy (2004), Ogród miłości (2006), Trupi korowód (2007)] oraz osadzonej w starożytnej Grecji powieści Fryne Hetera. Prócz talentu literackiego posiada szereg innych zalet, o których konwentowicze mogą przekonać się sami, ponieważ Witold jest osobą towarzyską.


Lech Jęczmyk

Lech Jęczmyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

"Ojciec" fantastyki w Polsce. Redaktor i wydawca książek fantastycznych, uznawanych za "kanoniczne". Wybitny tłumacz (P.K. Dick, J. Heller, K. Vonnegut), wieloletni redaktor Fantastyki, a następnie jej felietonista, w cywilizacyjno-profetycznych rozważaniach Nowego średniowiecza (zbiór tych felietonów Trzy końce historii... ukazał się dwa lata temu), a które to w jakiejś mierze kontynuuje na łamach fanzinu Inne Planety i we Frondzie. Praktycznie od początku obecny na Pyrkonach, gdzie obok spotkań autorskich, jest niezastąpionym uczestnikiem paneli dyskusyjnych.


Jacek Komuda

Jacek Komuda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Pierwszy Sarmata Trzeciej RP. Z wykształcenia historyk, z zawodu pisarz. Wpadł na genialny w swej prostocie pomysł, by pisać fantasy osadzone w realiach Rzeczpospolitej szlacheckiej; pisuje też scenariusze do gier komputerowych. Fabryka Słów wydała jedenaście jego książek. W roku 2008 ukazały się trzy: Czarna bandera, Herezjarcha i tom drugi Galeonów wojny. Nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 1997 za opowiadanie Tak daleko do nieba. I oczywiście jeden z twórców gry fabularnej Dzikie Pola oraz scenariuszy do gier komputerowych, m.in. do gry Wiedźmin.


Rafał Kosik

Rafał Kosik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1971. Przerwał studia architektonicznie, by założyć agencję reklamową, z czasem zdobywał też coraz większą popularność jako pisarz. Autor trzech powieści fantastycznych - Mars, Vertical (nominacja do Zajdla) i Kameleon oraz wielu opowiadań, głównie na łamach Nowej Fantastyki i Science fiction.

Jeden z nielicznych obecnie twórców klasycznej fantastyki naukowej, czasem z elementami horroru. Duży sukces rynkowy odniósł bestsellerowym cyklem powieści dla dzieci o przygodach Felixa, Neta i Niki.


Jacek Kowalski

Jacek Kowalski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Od kilku lat stały gość Pyrkonu. Kórniczanin, poeta, muzyk, poszukiwacz zapomnianych pieśni średniowiecznych i tych, z czasów sarmackiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poprzez kameralny koncert, zabierze swych słuchaczy w odległe krainy dzikich pól i tajemniczych zamków. Czeka nas ponad godzina muzycznej i duchowej uczty, której nie można na Pyrkonie przegapić!


Magdalena Kozak

Magdalena Kozak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Z wykształcenia lekarz, pracuje w dziedzinie badań klinicznych. Natomiast jej pasją jest wszystko, co związane z militariami - skacze ze spadochonem, strzela, trenuje sporty walki... Warto również wspomnieć, że Magda brała ślub ponad 3000 metrów nad ziemią - w trakcie skoku spadochronowego.

Zadebiutowała w roku 2004 opowiadaniem Nuda opublikowanym na łamach Fahrenheita (z którym jest związana do tej pory), ale szerszej publiczności znana jest jako autorka bestsellerowego Nocarza i jego kontynuacji - Renegat oraz Nikt. Dwie pierwsze części cyklu otrzymały nominację do Nagrody Zajdla. Poza tym jej opowiadania ukazały się w czasopismach Nowa Fantastyka, Science Fiction, Fantasy & Horror oraz Esensja.


Iwona Michałowska

Iwona Michałowska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1970. Absolwentka hispanistyki (specjalność: literatura argentyńska); pisze pracę magisterską na anglistyce (z literatury brytyjskiej). Tłumaczka z powołania, redaktorka, publicystka. Ze zmiennym skutkiem próbuje też sił w pisaniu. Tłumaczyła m.in. książki Ayn Rand, Jeffreya Forda, Joego Haldemana oraz literaturę dziecięcą (Anne Ursu, Sally Gardner). Udzielała się przy dwóch ostatnich tomach Kroków w nieznane. Jej debiut translatorski, Źródło Ayn Rand, ogromnie wpłynął i nadal wpływa na jej życie.

Publikowała opowiadania w NF, Feniksie, SFerze, SF, Innych Planetach i antologii Wizje alternatywne 6. Napisała powieść dla dzieci (młodzieży?) Winniczek i uzurpatorzy, wydaną przez KF "Druga Era". Jako publicystka współpracuje z Czasem Fantastyki i Innymi Planetami.

Wielbicielka Grega Egana, Iaina Banksa, Philipa Pullmana, Jacka Dukaja i Janusza Cyrana. Prowadziła audycje muzyczne w poznańskim radiu Afera, gdzie dała się poznać jako nieumiarkowana fanka zespołu Rush.


Marcin Mortka

Marcin Mortka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Niegdyś mistrz gry (od pojawienia się w 2005 roku syna jakby rzadziej), popularyzator RPG w Polsce, współpracownik Portalu oraz Magii i Miecza, parał się też szlachetną sztuką przekładu (powieści marynistyczne Patricka O`Briena). W roku 2003 zadebiutował w wydawnictwie Runa powieścią Ostatnia saga, osadzoną w realiach wikińskich. Kolejna była Wojna runów i Świt po bitwie (czytać należy w odwrotnej kolejności) oraz dylogia Karaibska krucjata, jak można się domyślić - o piratach. W roku 2007 wydał tom pierwszy powieści Ragnarok 1940, a rok później kolejny. Niedawno ukazał się pierwszy tom kolejnego cyklu - Miecz i kwiaty.

Oprócz tego znajduje czas na bycie nauczycielem i pilotem wycieczek.


Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny pisarz. Na obszarze fantastyki debiutował w roku 2001, w pierwszym numerze miesięcznika Science Fiction. Autor rozlicznych opowiadań w pismach i antologiach, część z nich zebrano w tomie Wigilijne psy. Ponadto opublikował powieści Horror show i Tracę ciepło (nominacja do Nagrody Zajdla), dwa zbiory opowiadań w niewielkim nakładzie, a ostatnio wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem rozpoczął cykl politycznych powieści grozy Pies i klecha. Dotychczas ukazały się dwa tomy: Przeciwko wszystkim oraz Tancerz. Inny charakter miała książka Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat., będąca zbiorem opowiastek i bajek o dwóch kotach autora. W najbliższym czasie ma się ukazać kolejna powieść - Święty Wrocław.

Pisze przede wszystkim współczesne horrory, nierzadko dziejące się na ulicach i osiedlach Krakowa. Opisy szarej codzienności sąsiadują w nich z magicznymi, często przerażającymi przygodami. Dostrzeżony także poza obszarem fantastyki, czego dowodem jest związanie się z Wydawnictwem Literackim.


Maciej Parowski

Maciej Parowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Redaktor działu polskiego Nowej Fantastyki oraz jej redaktor naczelny w latach 1992 - 2003. Uwielbiany i nienawidzony przez pokolenia piszących fantastyczną prozę, wciąż na posterunku, w niewdzięcznej roli grzebiącego w mule nadsyłanych prac, by wyłowić trufle literackie. Do tego miłośnik i popularyzator filmu i komiksu. Obecnie pochłonięty tworzeniem dwumiesięcznika dla "zaawansowanych fantastów" Czas Fantastyki oraz pracami nad nową powieścią.


Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1974. Autor o niespożytych siłach twórczych - wystarczy pójść do pierwszej lepszej księgarni i rzucić okiem na półkę z polską fantastyką. Debiutował cyklem o Jakubie Wędrowyczu , bimbrowniku i egzorcyście, dzięki któremu nazywa się go czasami największym piewcą wsi polskiej od czasów Reymonta. Napisał też cykle: o kuzynkach Kruszewskich i Michale Sędziwoju (Kuzynki, Księżniczka, Dziedziczki) oraz Norweski dziennik (Ucieczka, Obce ścieżki, Północne wiatry). Wydał też kilka zbiorów opowiadań. Pod pseudonimem (niech sam powie, jakim) popełnił dziewiętnaście tomów Pana Samochodzika. Laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2002 za opowiadanie Kuzynki. Niektórzy twierdzą, że boją się otwierać lodówkę. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego.


Michał Protasiuk

Michał Protasiuk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1978, absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej, jeden z założycieli KF "Druga Era" i fanzinu Inne Planety, członek kolegium redakcyjnego pisma deZinformator. Opublikował kilka opowiadań na łamach Science fiction oraz powieść Punkt Omega. Tuż przed Pyrkonem odbędzie się premiera nowej powieści Struktura.

Zaczynał od współczesnych horrorów, jednak dziś główne zainteresowania literackie Michała to science fiction, ze szczególnym naciskiem na filozofię i filozofię nauki. Aspekty matematyczne, fizyczne i filozoficzne są stale obecne w jego utworach. Jego literaccy mistrzowie to przede wszystkim Dukaj i Stephenson.


Marcin Przybyłek

Marcin Przybyłek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Autor cyklu GAMEDEC, wnikliwy obserwator teraźniejszości, co pozwala mu śmiało sięgać w przyszłość. Oprócz publicystki i prozy, szkoli przyszłych i obecnych adeptów biznesu. Znając człowieka od wewnątrz (z wykształcenia jest lekarzem), wie dobrze, że to co niewidzialne, zawsze kieruje tym, co widzialne. Swymi doświadczeniami w tej materii, od lat chętnie dzieli się z uczestnikami Pyrkonu na panelach dyskusyjnych i prelekcjach autorskich.

strona autora: www.gamedeczone.com


Piotr Rogoża

Piotr Rogoża - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1987. Student kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Debiutował w czerwcu 2005 roku jednocześnie w Nowej Fantastyce i Czasie Fantastyki, opublikował od tamtej pory jeszcze kilka opowiadań. W lutym 2008 kolejny podwójny debiut, tym razem książkowy - niemal równocześnie powieścią Po spirali (Wydawnictwo Dolnośląskie) i zbiorem opowiadań Rock'n'roll, bejbi! (Fabryka Słów). Porównywano go do tak wielu tak różnych autorów, że sam nie ma już pojęcia, co właściwie pisze. W przygotowaniu kolejne teksty.


Edyta Rudolf

Edyta Rudolf - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem profesora Tadeusza Żabskiego. Uzyskała doktorat na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1998) na podstawie rozprawy o istotach fantastycznych obecnych w literaturze współczesnej. Aktualnie pracuje w Instytucie Filologii Polskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Zajmuje się teorią literatury, literaturą dziecięcą w kontekście biblioterapeutycznym, literaturą fantastyczną. Publikacje obejmują książkę Istoty fantastyczne we współczesnej literaturze popularnej (2000), a także artykuły i referaty na konferencjach ogólnopolskich oraz międzynarodowych (Polska, Republika Czeska), m.in.: Bestiarium w literaturze fantasy (1997), Pojęcie fantastyki. Rekonesans badawczy (1999), Bohater mityczny w literaturze fantasy (2003), Rola książki w budzeniu zainteresowań czytelniczych dzieci "trudnych" (2004), Fantasy dla dzieci i młodzieży (2005), Dzieje bajeczne we współczesnej polskiej literaturze fantasy (na przykładzie "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" Anny Brzezińskiej) (2007), Postaci zakochanych kobiet w fantasy (2008). Publikowała m.in. w Literaturze Ludowej, Literaturze i Kulturze Popularnej oraz w książkach zbiorowych. Współautorka Słownika literatury popularnej (1997, 2006). Współredaktorka Roczników Naukowych PWSZ w Wałbrzychu. Przygotowuje pracę na temat alegorii w kontekście historycznym i współczesnych teorii. Członek Jury Nagrody Literackiej Imienia Jerzego Żuławskiego.

źródło: zimniak.art.pl/n/


prof. Antoni Smuszkiewicz

prof. Antoni Smuszkiewicz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Prof. dr hab., kierownik Zakładu Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; autor opracowań z zakresu dydaktyki; znawca literatury fantastycznej, opublikował na jej temat wiele artykułów oraz książki: Stereotyp fabularny fantastyki naukowej (1980), Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej (1982), Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej (z Andrzejem Niewiadowskim, 1990) i opracowanie popularnonaukowe Stanisław Lem (1995). Przewodniczący Jury Nagrody Literackiej Imienia Jerzego Żuławskiego.

źródło: zimniak.art.pl/n/


Wit Szostak

Wit Szostak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976, filozof po Papieskiej Akademii Teologicznej, jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych młodego pokolenia. Autor trzech powieści, zbioru opowiadań i kilku tekstów w pismach i antologiach. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla, zdobył jn za opowiadanie Miasto Grobów. Uwertura, za rok 2007. Laureat Śląkfy.

Popularność zdobył powieściami Wichry Smoczogór i Poszarpane granie, zawierającymi w sobie elementy baśni, góralskiej gawędy, powiastki filozoficznej i opisów kultury ludowej, zwłaszcza góralskiej. Nie dziwi to, gdyż jest Wit zapalonym podróznikiem oraz badaczem ginącego folkloru, w tym muzyki. Trudził się poszukiwaniem zapomnianych ludowych nut, które nierzadko sam wykonuje dziś na skrzypcach. Kulminacją tego nurtu jego zainteresowań jest powieść Oberki do końca świata, dziejąca się w XX wieku i opisująca odchodzące pokolenia wiejskich muzykantów znad Pilicy.


Wojciech Szyda

Wojciech Szyda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z pomysłodawców i głównych architektów fanzinu Inne Planety. Jako pisarz zadebiutował w 1997 opowiadaniem Psychonautka na łamach NF, które wzbudziło gorące dyskusje i kontrowersje w fandomie. Autor kilkudziesięciu opowiadań rozsianych po wszystkich możliwych pismach i antologiach, a także powieści Hotel Wieczność i Miasto dusz oraz zbioru opowiadań Szlak cudów - tytułowy tekst zbiorku był nominowany do Zajdla za rok 2004. Drugą nominację, za rok 2007, przyniosło opowiadanie Hexenhammer.

Główne tematy poruszane w tekstach Wojtka to religia, mistyka i filozofia. Nie stroni przy tym od wartkiej, często sensacyjno-kryminalnej akcji, gier słownych i aluzji kulturowych. Jest zdecydowanym zwolennikiem literatury trudniejszej, dającej czytelnikowi coś więcej niż czysta rozrywka. Jego głównym literackim mistrzem jest Borges, stąd często tworzy też miniatury nawiązujące do twórczości tego autora.


Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Pisarz i publicysta z Pilchowic, laureat Nautilusa 2006 za opowiadanie Rondo na maszynę do pisania, papier i ołówek. W 2007 r. za jednym zamachem zadebiutował powieściowo w dwóch różnych wydawnictwach (Epifania wikarego Trzaski i Sternberg). Obok tego, aktywny w wielu periodykach publicysta (Broń i Amunicja, Fronda, Christianitas, Arcana, Czas Fantastyki, 44). Podróżnik, miłośnik broni wszelakiej. Prowadzi interesujący internetowy dziennik www.dziennik.twardoch.pl


Milena Wójtowicz

Milena Wójtowicz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1983 roku w Lublinie, z wykształcenia socjolog, z wyboru - pisarka i tłumaczka. Autorka czterech książek wydanych przez Fabrykę Słów (Podatek, Wrota, Załatwiaczka, Wrota 2) oraz opowiadań publikowanych (poza wspomnianymi pozycjami) w czasopisamch papierowych i sieciowych. Tłumaczyła między innymi opowiadania Johna Eversona dla Fahrenheita oraz wydane przez Fabrykę Słów książki Tanyi Huff.

Dała się poznać jako autorka o lekkim i przyjemnym stylu, próbująca zaludniać nasz świat za oknem baśniowymi postaciami o magicznych właściwościach. Te cechy, w połączeniu z wyraźną sympatią z jaką autorka kreuje własnych bohaterów, zapewniły jej twórczości niemałe grono fanów.


Andrzej Zimniak

Andrzej Zimniak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1946, naukowiec, doktor chemii Politechniki Warszawskiej, pisarz. Debiutował w 1980, od tamtej pory wciąż płodny pisarsko, w różnych wydawnictwach łącznie wydał osiem zbiorów opowiadań i dwie powieści. Na Polconie 2005 w Błażejewku pod Poznaniem święcił dwudziestopięciolecie twórczości, co uczcił spotkaniem pod wdzięcznym tytułem Rozmyślania nad ćwiartką.

Pierwsze jego utwory kwalifikowane były przez niektórych do królującego wówczas w Polsce nurtu fantastyki socjologicznej, lecz raczej niesłusznie - była to proza holistyczna, egzystencjalna i swego rodzaju "fala myśli". Patrząc z perspektywy ponad dwudziestu pięciu lat, można stwierdzić że Zimniak pisze głównie fantastykę naukową, głęboko przesyconą humanizmem i opisem relacji międzyludzkich. Sporo szumu narobił jego cykl opowiadań o brudnym aniele Enkelu, przedstawiony w zbiorku Klatka pełna aniołów. Andrzej ma również na swoim koncie niezliczone publikacje naukowe, w nieco lżejszy sposób referaty i prelekcje popularnonaukowe przedstawiał często na konwentach, a plotka głosi iż był niegdyś jednym z najszybciej biegających polskich pisarzy.

Strona autora: zimniak.art.pl


Ostatnio do grona gości dołączyli:

Wojciech Siudmak
Edyta Rudolf
prof. Antoni Smuszkiewicz

(c) 2007-2009 KF Druga Era webmaster: Zvirka, Paszko layout: Ewa Gillner,